Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podsumowała aktualny stan prac w zakresie planowanej „ofensywy legislacyjnej” rządu. Większość ustaw z pięciu pakietów znajduje się na końcowym etapie przyjęcia przez Sejm.

Zaprojektowane zmiany obejmują pakiety: konsolidacji finansów publicznych, deregulacyjny, zdrowotny, społeczno-cywilizacyjny oraz powodziowy. Część ustaw z tzw. ofensywy legislacyjnej już obowiązuje. Reszta znajduje się na końcowym etapie przyjęcia przez Sejm.

Pakiet konsolidacji finansów publicznych

Ustawa o zmianie ustawy o finansach publicznych, wprowadzająca regułę wydatkową służącą ograniczaniu wzrostu wydatków o charakterze uznaniowym oraz nowych wydatków „sztywnych”, czyli wynikających z obowiązującego prawa. Rozwiązania tej ustawy mają na celu obniżenie poziomu długu publicznego oraz kosztów jego obsługi. Ustawa już obowiązuje.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej wprowadzająca m.in. zmiany stawek podatku VAT. Ta ustawa również już obowiązuje.
Ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych, która zakłada zmniejszenie liczby pełnych etatów w sferze budżetowej. Racjonalizacja zatrudnienia nie będzie oznaczać zablokowania zatrudniania nowych pracowników. Ustawa została skierowana przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego.



Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług i ustawy o transporcie drogowym, która ogranicza odliczanie podatku naliczanego przy nabyciu samochodów z tzw. kratką. Rozwiązania przyjęte w ustawie powodują dodatkowe 1,7 mld w budżecie w 2011 r. i 1,9 mld zł. w roku 2012. Ustawa już obowiązuje.



Ustawa o emeryturach mundurowych- wciąż na etapie projektu, nad którego kształtem trwają rozmowy rządu ze stroną społeczną.
Pakiet powodziowy
Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu oraz niektórych innych ustaw, która pozwala na specjalny tryb odbudowy budynków i siedlisk na nowych terenach, na których obiekty te nie będą zagrożone ponownym zniszczeniem przez żywioł. Ustawa już obowiązuje.
Ustawa o zmianie ustawy Prawo wodne, która ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia powodzi oraz stworzenie możliwości skutecznego ograniczenia zabudowy terenów zagrożonych powodzią. Ustawa wejdzie w życie 18 marca 2011 r.
Ustawa o poprawie koordynacji zarządzania zasobami wodnymi, wprowadzająca systemowe rozwiązania umożliwiające rządowi działania w czasie powodzi. Założenia do ustawy mają być gotowe w marcu 2011 r.
Pakiet deregulacyjny
Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która jest największą z dotychczasowych ustaw o charakterze deregulacyjnym i ma na celu usunięcie barier związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Nad projektem ustawy trwają prace w Sejmie.
Ustawa o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, która znosi obowiązek posiadania NIP przez osoby nie prowadzące działalności gospodarczej i nie będące podatnikami podatku VAT. Założenia do ustawy zostały przyjęte przez Radę Ministrów 15 lutego 2011 r.
Ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, dzięki której dokumenty i informacje z Krajowego Rejestru Sądowego będą dostępne przez Internet. Na mocy tej ustawy dokumenty KRS w wersji elektronicznej będą miały moc dokumentów urzędowych. Nad projektem ustawy trwają prace w Sejmie.
Ustawa o zmiany ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten umożliwia złożenie elektronicznego wniosku o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Rejestracja spółki z o.o. będzie możliwa nawet w ciągu 24 godzin. Nad projektem ustawy trwają prace w Sejmie.
Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, która umożliwi osobom posiadającym nieruchomości dostęp do dodatkowych źródeł finansowania. Założenia do ustawy mają być gotowe w marcu 2011 r.
Rozporządzenie do ustawy o podatku od towarów i usług w sprawie faktur wysyłanych drogą elektroniczną, które sprawiło, że faktury elektroniczne, także bez bezpiecznego podpisu elektronicznego, stały się takim samym dokumentem jak faktury papierowe. Zgodnie z rozporządzeniem, możliwe jest wystawianie, przesyłanie, udostępnianie, a także przechowywanie faktur VAT w wersji elektronicznej. Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2011 r.

Pakiet społeczno-cywilizacyjny

Ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, która przewiduje wyłączenie nadawania analogowego do 31 lipca 2013 r. Założenia do ustawy zostały przyjęte przez Radę Ministrów 4 czerwca 2010 r.
Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nad dzieckiem, która tworzy spójny system opieki nad dzieckiem i rodzinami wymagającymi wsparcia. Nad projektem ustawy trwają prace w Sejmie.
Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Ustawa zapewni nowe formy opieki nad dzieckiem, umożliwiając rodzicom szybsze podjęcie aktywności zawodowej. Ustawa została podpisana prezydenta.
Ustawa zwiększająca efektywność OFE. Projekt ustawy przed przyjęciem przez Radę Ministrów.
Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, która kompleksowo ureguluje kwestie wynikające z dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych. Projekt nowelizacji ma być przyjęty w pierwszym kwartale 2011 r.
Ustawa o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie innych ustaw. Ustawa wprowadzi nowy model zarządzania szkolnictwem wyższym poprzez stworzenie mechanizmu finansowania uczelni opartego na efektach pracy naukowej i dydaktycznej. Nowe zasady udzielania pomocy materialnej będą bardziej korzystne dla studentów, szczególnie z mniej zamożnych rodzin. Posłowie przyjęli ustawę 4 lutego 2011 r.
Ustawa o dostępności materiałów naukowych w sieci. Projekt założeń do ustawy ma być gotowy w pierwszym kwartale 2011 r.
Ustawa o informacji prawnej dla osób fizycznych, która ma polegać na możliwości udzielania informacji o aktualnym prawodawstwie, o prawach i obowiązkach wynikających z obowiązujących przepisów, a także instytucjach właściwych do załatwienia sprawy. Ustawa umożliwi także korzystanie z porad prawnych i reprezentowania przed organami administracji publicznej przez profesjonalnych prawników opłacanych z budżetu państwa. Nowe rozwiązania będą szczególnie ważne dla osób niezamożnych, które z braku pieniędzy nie mogą sobie pozwolić na profesjonalną poradę i pomoc prawnika. Projekt ustawy ma być gotowy w pierwszym kwartale 2011 r.
Ustawa o ustroju sądów powszechnych, która ma służyć usprawnieniu pracy sądów. Nad projektem ustawy trwają prace w Sejmie.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nad projektem ustawy trwają prace w Sejmie.

Pakiet zdrowotny i farmaceutyczny zawiera 16 ustaw

W jego skład wchodzi m.in. ustawa o działalności leczniczej, która ma za zadanie uporządkować i ujednolicić formy prawne, w jakich udzielane są świadczenia zdrowotne. Nad projektem ustawy trwają prace w Sejmie.
Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dzięki tej ustawie szpitale mogą przesyłać między sobą i NFZ numery PESEL wraz z innymi danymi pacjentów. Jest to źródło informacji, o tym czy pacjent nie oczekuje w innych kolejkach do tych samych zabiegów w różnych placówkach medycznych. Wyeliminuje to też sytuacje, kiedy pacjent już po wykonanym zabiegu, dalej widnieje na liście oczekujących, a przez to wydłuża kolejkę. Ustawa obowiązuje od 14 stycznia 2011 r.
Ustawa o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Nowelizacja wprowadzi możliwość dochodzenia roszczeń przez pacjenta z tytułu popełnionych błędów medycznych poza drogą sądową. Nad projektem ustawy trwają prace w Sejmie.
Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z ustawą wycena świadczeń będzie oparta na obiektywnych kryteriach związanych z realnymi kosztami wykonywania usług medycznych przez poszczególne placówki medyczne. Nad projektem ustawy pracuje Ministerstwo Zdrowia.
Ustawa o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne. Nowelizacja określi zasady oraz szczegółowe rozwiązania dotyczące dobrej praktyki klinicznej badanych produktów, a także wymogi związane z ich wytwarzaniem i importem. Zmieni ponadto okresy wyłączności danych. Posłowie przyjęli ustawę 4 lutego 2011 r.
Ustawa Prawo badań klinicznych, dotycząca publikowania informacji dotyczących prowadzonych badań klinicznych w Internecie. Nad projektem ustawy pracuje Ministerstwo Zdrowia.
Ustawa o zmianie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która zlikwiduje staż podyplomowy i spowoduje wcześniejsze wejście lekarzy w życie zawodowe. Zniesiony zostanie podział na specjalizacje podstawowe i szczegółowe, dzięki temu skróci się czas konieczny do uzyskania tytułu specjalisty. Zmienią się także zasady kształcenia przed- i podyplomowego. Nowe rozwiązania w systemie kształcenia w akademiach medycznych przewidują ponadto zwiększenie liczby godzin zajęć praktycznych w czasie studiów. Nad projektem ustawy trwają prace w Sejmie.
Ustawa o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Nowelizacja położy nacisk na samodzielność zawodów pielęgniarki i położnej. Określi zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki i zawodu położnej oraz kształcenia zawodowego i podyplomowego pielęgniarek i położnych. Wprowadzi także rejestr pielęgniarek i rejestr położnych. Nad projektem ustawy trwają prace w Sejmie.
Ustawa o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Ustawa ma zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne obywateli poprzez określenie kwalifikacji i zasad wykonywania wybranych zawodów medycznych, które nie są objęte polskimi przepisami, a są określone w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Ustawa o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która ma za zadanie usprawnić system ratownictwa medycznego. Ustawa obowiązuje od 1 grudnia 2010 r.
W zakres pakietu wchodzą ponadto: ustawa o systemie jakości, ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia,ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, ustawa o refundacji produktów leczniczych i wyrobów medycznych ze środków publicznych, ustawa o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, ustawa o zmianie ustawy samorządzie pielęgniarek i położnych.
PS/źródło:KPRM
Zobacz także:

Rząd przyjął regulacje dotyczące energetyki jądrowej

Interdyscyplinarność dyżurów w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw