statystyki

Tydzień bez wokand rozpoczął się

24.02.2009, 07:09; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:16
Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA poinformował, że w dniach 23-27 lutego 2009 r. przeprowadzona zostanie kolejna akcja protestacyjna sędziów określana jako „Tydzień Bez Wokand". 

Zgodnie z założeniami ma się odbyć około 50% mniej rozpraw w porównaniu z poprzednim tygodniem. Sędziowie wcześniej powstrzymali się od wyznaczenia terminów rozpraw w tych dniach lub zmienili terminy rozpraw już wyznaczonych. Rozprawy, których odwołanie łączyłoby się z nadmiernymi trudnościami (tj. sprawy wieloosobowe, z udziałem osób zamieszkałych daleko od siedziby sądu, itp.) lub w oczywisty sposób prowadziłoby do przewlekłości postępowania (np. sprawy z udziałem podmiotów zagranicznych) mają się odbyć. Bez utrudnień odbędą się sprawy, których specyfika tego wymaga (np. sprawy aresztowe). Sędziowie poświęcą te dni na wykonywanie pozaorzeczniczych obowiązków: pisanie uzasadnień, przygotowywanie się do rozpraw, samokształcenie. Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA domaga się zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych mających na celu przywrócenie sędziowskiej samorządności, powierzenia nadzoru administracyjnego nad sądami Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego w miejsce nadzoru sprawowanego obecnie przez Ministra Sprawiedliwości. Stowarzyszenie domaga się także ukształtowania wynagrodzeń sędziowskich na poziomie zgodnym z Konstytucją, która stanowi, że sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków. Kolejne "Tygodnie Bez Wokand" zostały zaplanowane na dni 23-27 marca 2009 r., 20-24 kwietnia 2009 r., 25-29 maja 2009 r. i 22-26 czerwca 2009 r. Trwa również akcja odmowy przez sędziów udziału w komisjach wyborczych przy wyborach do europarlamentu. Warto zauważyć, że podobne do "Tygodni Bez Wokand" formy protestu przyjmowali także sędziowie hiszpańscy i słoweńscy.


Pozostało jeszcze 3% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane