Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA poinformował, że w dniach 23-27 lutego 2009 r. przeprowadzona zostanie kolejna akcja protestacyjna sędziów określana jako „Tydzień Bez Wokand".

Zgodnie z założeniami ma się odbyć około 50% mniej rozpraw w porównaniu z poprzednim tygodniem. Sędziowie wcześniej powstrzymali się od wyznaczenia terminów rozpraw w tych dniach lub zmienili terminy rozpraw już wyznaczonych. Rozprawy, których odwołanie łączyłoby się z nadmiernymi trudnościami (tj. sprawy wieloosobowe, z udziałem osób zamieszkałych daleko od siedziby sądu, itp.) lub w oczywisty sposób prowadziłoby do przewlekłości postępowania (np. sprawy z udziałem podmiotów zagranicznych) mają się odbyć. Bez utrudnień odbędą się sprawy, których specyfika tego wymaga (np. sprawy aresztowe). Sędziowie poświęcą te dni na wykonywanie pozaorzeczniczych obowiązków: pisanie uzasadnień, przygotowywanie się do rozpraw, samokształcenie.
Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA domaga się zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych mających na celu przywrócenie sędziowskiej samorządności, powierzenia nadzoru administracyjnego nad sądami Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego w miejsce nadzoru sprawowanego obecnie przez Ministra Sprawiedliwości. Stowarzyszenie domaga się także ukształtowania wynagrodzeń sędziowskich na poziomie zgodnym z Konstytucją, która stanowi, że sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków.
Kolejne "Tygodnie Bez Wokand" zostały zaplanowane na dni 23-27 marca 2009 r., 20-24 kwietnia 2009 r., 25-29 maja 2009 r. i 22-26 czerwca 2009 r. Trwa również akcja odmowy przez sędziów udziału w komisjach wyborczych przy wyborach do europarlamentu.
Warto zauważyć, że podobne do "Tygodni Bez Wokand" formy protestu przyjmowali także sędziowie hiszpańscy i słoweńscy.


Iustitia/AS

Zobacz także:

Podwyżki dla Sędziów i Prokuratorów

Sędzia rodzinny w Polsce i na świecie-debata