Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa ochrony środowiska, która stwarza podstawy prawne do włączenia się przez Polskę w unijną pomoc dla krajów rozwijających się zagrożonych klęskami na skutek zmian klimatu.

Nowela daje możliwość przeznaczenia funduszy NFOŚiGW na wspieranie realizowanych zagranicą projektów i inwestycji dotyczących ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Zasadniczym celem ustawy jest wdrożenie przez Polskę zaleceń Porozumienia Kopenhaskiego w sprawie zmian klimatu zawartego w dniu 18 grudnia 2009 r., które zobowiązuje do pomocy krajom rozwijającym się, m.in. umożliwienia udzielenia pomocy w ramach „Fast start financing” z rezerwy celowej budżetu państwa i z wykorzystaniem rozwiązań stosowanych przez ministra spraw zagranicznych do realizacji pomocy rozwojowej oraz przekazywania środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do budżetu państwa w celu dofinansowania zadań związanych z „Fast start financing”.

Zobacz: Prawo wspólnotowe a przepisy o ochronie środowiska

Unia Europejska zobowiązała się do zapewnienia w ramach środków na FSF kwoty 2,4 mld EUR rocznie w latach 2010-2012, czyli w sumie 7,2 mld EUR.

PS/źródło:MOS

Zobacz także:

Europejscy prawnicy o ochronie środowiska

Porozumienie z KE w sprawie emisji dwutlenku węgla