Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Zdrowia w sprawie zapewnienia standardów opieki paliatywno-hospicyjnej i objęcia jej działaniem szerszego kręgu pacjentów

Wystąpienie dr. Janusza Kochanowskiego jest związane z obecnym czasem, w którym negocjowane są i podpisywane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia przez świadczeniodawców zajmujących się opieka paliatywno-hospitacyjną. Rzecznik apeluje aby osobom dorosłym zapewnić odpowiednie standardy postępowania z zakresu opieki paliatywno-hospitacyjnej, w tym wyeliminowanie praktyk dyskryminujących osoby umierające z powodu innych schorzeń niż nowotwory.

Opieka paliatywno- hospicyjna jest bowiem całościowym postępowaniem, mającym na celu poprawę jakości życia chorego o jego bliskich, zmagających się z problemami związanymi z zagrażająca życiu postępującą chorobą. Postępowanie polega na zapobieganiu i niesieniu ulgi w cierpieniu poprzez wczesne ich wykrycie, leczenie uwzględniające uśmierzenie bólu, duszności i inne czynniki somatyczne oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów psycho - socjalnych i duchowych wraz ze wsparciem dla rodziny podczas choroby i w czasie żałoby.

Jan Kochanowski wskazuje bowiem, iż zasady opieki przewidziane w Zarządzeniu NFZ Nr. 96/2008/DSOZ nie są dostosowane do wymagań Światowej Organizacji Zdrowia. Naruszane są nawet podstawowe prawa pacjenta, ponieważ nazbyt wąski jest wykaz chorób kwalifikujących do objęcia opisywaną opieką. Obecnie musi być to bowiem choroba nieuleczalna. Rzecznik zauważa, iż dużym problemem jest także nie dofinansowanie opieki paliatywno-hospicyjnej.

RPO/KZ