statystyki

RPO w sprawie dostępu do widowisk piłkarskich

09.05.2011, 06:40; Aktualizacja: 09.05.2011, 07:04

RPO skierowała swoje wystąpienie do prezesa zarządu Ekstraklasy S.A., Andrzeja Rusko w sprawie zróżnicowania warunków dostępu do widowisk piłkarskich opartego wyłącznie na płci. Zdaniem RPO zróżnicowanie takie narusza zasady równouprawnienia kobiet i mężczyzn sprecyzowane w Konstytucji.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła uwagę, iż Konstytucja RP w art. 6 gwarantuje równy dostęp do dóbr kultury. Jednym z aspektów realizacji konstytucyjnego prawa równego dostępu obywateli do dóbr kultury jest dostęp do kultury fizycznej, która stanowi część szeroko pojętej kultury narodowej, chronionej przez prawo. W ocenie RPO zróżnicowanie warunków dostępu do widowisk piłkarskich oparte wyłącznie na płci może stanowić naruszenie zasady równouprawnienia kobiet i mężczyzn, wyrażonej w art. 33 Konstytucji, oraz gwarantowanej przez art. 73 Konstytucji RP wolności korzystania z dóbr kultury.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane