Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o grach liczbowych i hazardowych z autopoprawkami i uwagami zgłoszonymi w trakcie posiedzenia, przedłożone przez ministra finansów.

Wprowadzony będzie jednoznaczny zakaz urządzania gier na automatach poza kasynami. Zakazem zostaną objęte salony gier, automaty o niskich wygranych i wideoloterie. Dotychczasowe zezwolenia na prowadzenie tej działalności zachowają ważność jedynie na czas wydania. Zostaną utrzymane dotychczasowe limity lokalizacyjne na kasyna. Oznacza to, że jedno kasyno gry będzie przypadać maksymalnie 250 tys. mieszkańców. Działalność kasyn będzie podlegać koncesjonowaniu.
Przewidziano istotne ograniczenia w reklamowaniu (zlecaniu i eksponowaniu) gier i hazardu w miejscach publicznych i środkach masowego przekazu. Za stosowanie niedozwolonej reklamy przewidziano sankcje karne. Nie będzie to dotyczyć, jak dziś, gier liczbowych i loterii pieniężnych organizowanych przez Totalizator Sportowy.


Zabronione ma być organizowanie gier w Internecie i uczestnictwo w nich. Służby kontrolne będą miały uprawnienia do skutecznej kontroli dostępu, transakcji finansowych i ścigania osób biorących udział w tych przedsięwzięciach.
Istotnie podniesione zostaną obciążenia podatkowe oraz dopłaty do gier. Podatki od gier hazardowych, np. na automatach o niskich wygranych zwiększą się ze 180 do 480 euro (czyli prawie 3-krotny wzrost), w pozostałych przypadkach stawki podatkowe osiągną poziom nawet 50 proc.


Wprowadzony ma być bezwzględny zakaz udziału w grach osób poniżej 18 roku życia. Prowadzący ośrodki gier i zakłady wzajemne oraz lokale z automatami (do wygaśnięcia zezwoleń) będą zobowiązani do sprawdzania dowodu osobistego grającego. Za złamanie tego wymogu przewidziano surowe sankcje finansowe, a przy kolejnym nadużyciu możliwe będzie nawet cofnięcie zezwolenia.
Prowadzący ośrodki gry będą musieli prowadzić rejestr gości (odwiedzający muszą podać: imię, nazwisko, adres, numer dowodu tożsamości, PESEL), oprócz tego rejestrowane będą data i godzina wejścia do ośrodka gry. Dane te będą udostępniane wyłącznie funkcjonariuszom celnym, inspektorom kontroli skarbowej, sądom i prokuratorom. Okres ich przechowywania ustalono na 3 lata. Do ośrodków gry nie będą wpuszczane osoby z sądowym zakazem uczestnictwa w grach. Ośrodki gier będą musiały posiadać audiowizyjny system kontroli gier na stołach.

KPRM/AS