Ministerstwo Sprawiedliwości w pierwszej połowie października 2009 roku zorganizowało cykl trzech konferencji poświęconych kwestii przygotowania nieletnich przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich do integracji zawodowej i społecznej.

W pierwszej połowie października 2009 roku Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości zrealizował cykl trzech konferencji w Poznaniu, Krakowie i Warszawie, której celem było rozpoznanie potrzeb i problemów nieletnich przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich w zakresie aktywizacji zawodowej i integracji społecznej. Do zabrania głosu podczas każdej z konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele świata nauki, którzy podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą na temat istoty przygotowania nieletnich oraz barier i problemów w zakresie integracji społecznej i zawodowej.

Podstawowy cel, jakim było stworzenie platformy porozumienia pomiędzy reprezentantami zakładów poprawczych a instytucjami działającymi w obszarze zawodowej i społecznej nieletnich został osiągnięty.

Główni uczestnicy konferencji – reprezentanci zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich byli zadowoleni z możliwości uzupełnienia swojej wiedzy o sposoby współpracy z reprezentantami instytucji zajmujących się aktywizacją społeczną i zawodową. Na szczególną uwagę zasługiwała oferta współpracy w pośrednictwie zatrudnienia firmy Trenkwalder Benefit sp.z o.o., która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem na konferencji zarówno w Krakowie jak i Warszawie. W zakresie integracji społecznej bardzo duże zainteresowanie wzbudziła propozycja wykorzystania wsparcia oddziaływań resocjalizacyjnych w ramach programu „Młodzież w działaniu” koordynowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Dowodem zrealizowanego celu jest wypowiedź p. Moniki Mrówczyńskiej – „Utrzymujemy kontakt i pracujemy nad rozwojem wsparcia dla zakładów poprawczych i karnych. Konferencja w Warszawie stała się kamieniem milowym w naszej pracy. Pozostajemy w kontakcie z mazowieckimi zakładami, przed nami kolejne spotkania”



Dodatkowo konferencja dała możliwość wypowiedzenia się praktyków, na co dzień współpracujących z młodzieżą, w zakresie barier i przepisów prawnych utrudniających pracę. Uczestnicy wystosowani szereg uwag do unormowań prawno-organizacyjnych, by ich ciężka i mozolna praca mogła być chociaż trochę łatwiejsza. Zwrócono uwagę na konieczność zwiększenia w procesie oddziaływań resocjalizujących, znaczenia kształtowania właściwych cech, postaw związanych z podejmowaniem pracy zawodowo-zarobkowej oraz niezbędnych zachowań i predyspozycji.











MS/AS