Sprawa braku metadonu w Polsce trafiła do Komitetu Praw Ekonomicznych, Społecznych i Kulturalnych ONZ.

W dniu 2 listopada 2009 roku rozpoczęła sie w Genewie 43 sesja Komitetu Praw Ekonomicznych, Społecznych i Kulturalnych ONZ, na której rozpatrywane jest m.in. sprawozdanie Polski z realizacji postanowień zawartych w Międzynarodowym Pakcie Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych. Komitet rozpoczął prace od wysłuchania organizacji pozarządowych z 5 rozpatrywanych podczas listopadowej sesji krajów.
Głos w sprawie Polski zabrała podczas spotkania tylko Polska Siec ds. Polityki Narkotykowej, wspierana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Redukcji Szkód (International Harm Reduction Association). „Raport przedstawiony przez państwo polskie w punkcie 595 stwierdza, ze użycie substancji psychoaktywnych innych niż tytoń i alkohol jest w Polsce bardzo rzadkie. To dalekie od prawdy. Szacuje sie, ze w naszym kraju jest około 100.000 - 120.000 problematycznych użytkowników narkotyków" - mówiła Magdalena Dąbkowska, reprezentująca Polska Siec ds. Polityki Narkotykowej.
W wystąpieniu przedstawiciele PSdsPN i IHRA zwrócili uwagę przede wszystkim na zdecydowanie za małą dostępność leczenia substytucyjnego w Polsce oraz kwestie bardzo represyjnego prawa. Przedstawili statystki, z których wynika, ze na 25.000-27.000 osób uzależnionych od opiatów (niektóre statystyki są bliższe 40.000), jedynie 4-6% (niecałe 1.600 osób) ma dostęp do leczenia substytucyjnego - najbardziej efektywnej formy terapii, która w Europie leczonych jest średnio 20% potrzebujących. W Polsce stawiane są wysokie wymogi przystąpienia do tzw. programów metadonowych, a czas oczekiwania w kolejkach jest zdecydowanie za długi. Jak pokazują badania, ponad 8% oczekujących zakazi sie HIV, zanim doczeka sie leczenia, a blisko 16% popadnie w konflikt z prawem, które penalizuje posiadanie nawet najmniejszych ilości narkotyków.
Stanowisko Specjalnego Sprawozdawcy zostało przedstawione Komitetowi Praw Ekonomicznych, Społecznych i Kulturalnych bezpośrednio przed wysłuchaniem organizacji pozarządowych.
„W Polsce jedynie Warszawa spełnia europejskie standardy. Ale dobra sytuacja w stolicy to zdecydowanie za mało. Jeśli popatrzymy na dostęp do leczenia substytucyjnego, nadal zajmujemy przedostatnie miejsce w Europie" - mówi Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej OSI.
Komitet Praw Ekonomicznych, Społecznych i Kulturalnych ONZ spotka sie z oficjalna polska delegacja w piątek 6 listopada 2009 roku.



MSRS/AS