W najnowszej publikacji Fundacji FOR, Andrzej Rzońca analizuje „Założenia Projektu Budżetu Państwa na rok2011”przygotowane przez Ministerstwo Finansów.

Zdaniem autora założenia makroekonomiczne, na podstawie których ma być konstruowany budżet, są generalnie konserwatywne. Konsekwencją konserwatywnych założeń makroekonomicznych powinien być ostrożny budżet. Nie wiadomo jednak, czy rzeczywiście konserwatywne założenia posłużą do skonstruowania oszczędnego budżetu, bo w dokumencie nie ma żadnych liczb dotyczących jego dochodów i wydatków w przyszłym roku.

Szczegóły na temat oszczędności w wydatkach mają się pojawić dopiero w „Wieloletnim Planie Finansowym Państwa”, który ma powstać do końca lipca. Autor ma nadzieję na realizację powyższej zapowiedzi ze względu na fakt, iż ani stan finansów publicznych w Polsce, ani to, co się dzieje za granicą, nie pozwalają dłużej zwlekać z zahamowaniem wzrostu wydatków państwa – czytamy w analizie.

Ogłoszone wprowadzenie reguły wydatkowej, choć potrzebne, do takiego zahamowania nie wystarczy. Ma ona objąć zaledwie jedną dziesiątą wydatków publicznych. Nawet gdyby ścięto ją do zera, to deficyt fiskalny by nie zniknął. Aby ta reguła odegrała ważną rolę w uzdrowieniu finansów publicznych, musi ona objąć dużo większą część wydatków państwa. W tym celu jednak trzeba uelastycznić sztywne wydatki, czyli zmienić wiele ustaw, które determinują ich wzrost.

FOR