statystyki

RPO w sprawie zaświadczeń o stanie cywilnym

30.03.2011, 08:16; Aktualizacja: 30.03.2011, 08:22

Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie pilnej potrzeby podjęcia prac nad zmianą wzoru zaświadczenia, że zgodnie z prawem polskim obywatel może zawrzeć małżeństwo za granicą. W ocenie RPO zakres umieszczanych w nim danych jest sprzeczny z zasadą demokratycznego państwa prawnego.

W dniu 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (Dz. U. z 2010 r. Nr 254, poz. 1700), która określa obszary i sposoby przeciwdziałania naruszeniom zasady równego traktowania ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Ustawa ta powierzyła Rzecznikowi Praw Obywatelskich - obok Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania - wykonywanie dodatkowych zadań dotyczących realizacji zasady równego traktowania.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane