W dniu 22 sierpnia 2008 rokumija termin składania wniosków na projekty dotyczące współpracy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Centralnej i Kaukazu w ramach Programu Wschód-Wschód Partnerstwo Ponad Granicami

Kto może ubiegać się o dotację

O dotacje mogą ubiegać się polskie organizacje pozarządowe i inne polskie niekomercyjne instytucje. Priorytetowo traktowane są wnioski składane przez organizacje pozarządowe.

Na jakie działania można uzyskać dotację

Przekazujemy dotacje na projekty, realizowane we współpracy z partnerską organizacją z przynajmniej jednego kraju regionu (Europa Środkowo-Wschodnia, Azja Centralna, Kaukaz), przyczyniające się do wymiany idei, wiedzy, umiejętności i doświadczeń, upowszechniania nowatorskich rozwiązań odpowiadających na wspólne wyzwania oraz tworzenia międzynarodowych koalicji rzeczniczych.

Nie ograniczamy zakresu tematycznego dotowanych projektów, mogą one dotyczyć różnych dziedzin życia społecznego. Zachęcamy jednak do podejmowania następujących zagadnień:

  • aktywizacja społeczności lokalnych i partycypacja obywateli w życiu publicznym
  • współpraca organizacji pozarządowych oraz współpraca międzysektorowa
  • przejrzystość życia publicznego, dostęp do informacji, przeciwdziałanie korupcji
  • usprawnienie działania wymiaru sprawiedliwości i edukacja prawna
  • przeciwdziałanie zagrożeniu marginalizacją i wykluczeniem określonych grup społecznych (niepełnosprawni, kobiety, uchodźcy, seniorzy)
  • przeciwdziałanie i łagodzenie skutków bezrobocia
  • poprawa jakości edukacji.

Zachęcamy również do podejmowania długofalowych, kompleksowych działań, które przyczyniają się do wypracowania dobrych modeli społecznego działania oraz rozwiązywania problemów w skali zarówno lokalnej, jak i regionalnej.

Nie przyznajemy dotacji na kongresy, zjazdy, konferencje, projekty badawcze i naukowe, wydarzenia kulturalne i artystyczne, imprezy sportowe, przekłady i publikacje.

W jakiej wysokości i na jaki okres można uzyskać dotację

Nie ograniczamy wysokości wnioskowanej dotacji, powinna ona zależeć od charakteru

projektu, liczby uczestników, okresu realizacji itp. Nie ograniczamy również okresu realizacji projektu.

Jakie koszty można sfinansować z dotacji

Z dotacji można finansować bezpośrednie koszty realizacji projektu (np. koszty pobytu w Polsce osób z krajów regionu, koszty wykładowców, trenerów, tłumaczy, uzasadnione koszty organizacyjne itp.). Koszty podróży uczestników zagranicznych pokrywane są przez fundacje z sieci Open Society Institute w odpowiednich krajach, za wyjątkiem Białorusi, Chorwacji, Litwy, Rosji, Słowenii i Węgier, gdzie nie ma fundacji OSI – w takim przypadku koszty podróży należy uwzględnić w budżecie.

W przypadku projektów prowadzonych we współpracy z organizacją z kraju, gdzie nie ma fundacji należącej do sieci Open Society Institute (Białoruś, Chorwacja, Litwa, Rosja, Słowenia, Węgry), w budżecie projektu można uwzględnić ewentualne koszty jego dalszej realizacji również w tamtych krajach.

Z dotacji nie można finansować: wynagrodzeń stałych pracowników (np. koordynatora, księgowego itp.), kosztów administracyjnych (np. czynsz, elektryczność itp.), zakupu środków trwałych (sprzętu), przyjęć, uroczystych kolacji, zajęć rekreacyjnych, programów kulturalnych, w tym zwiedzania.

Procedura przyznawania dotacji

Decyzje o przyznaniu dotacji podejmuje Open Society Institute. Rolą Fundacji Batorego jest wybór i rekomendowanie najlepszych projektów na podstawie oceny ekspertów.

Kryteria oceny wniosków

  • merytoryczna jakość projektu (waga tematu, którego dotyczy projekt, konkretne cele, plan działania i rezultaty, zaangażowanie partnerów z krajów regionu),
  • doświadczenie organizacji w dziedzinie, której dotyczy projekt,
  • uzasadniony budżet, odpowiadający planowanym działaniom, i zapewnione inne źródła finansowania projektu.
Fundacja im. Stefana Batorego/KR