statystyki

MS o przyjętym przez Rząd projekcie ustawy zaostrzającej kary dla pedofilii

09.10.2008, 06:00; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:14
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy o Policji.

Celem ustawy jest zaostrzenie kar i zwiększenie skuteczności działań wobec sprawców przestępstw o charakterze seksualnym, których ofiarami są małoletni poniżej 15 roku życia. Projekt ten, między innymi, wprowadza nowe kwalifikowane typy przestępstw - zgwałcenie o charakterze pedofilskim i zgwałcenie o charakterze kazirodczym. Oba te przestępstwa będą stanowiły zbrodnię i będą zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Wprowadza także do polskiego systemu prawnego przymusową terapię dla osób skazanych za te czyny. Po opuszczeniu przez sprawcę zakładu karnego sąd będzie obligatoryjnie orzekał o umieszczeni go w zakładzie zamkniętym albo o skierowaniu na leczenie ambulatoryjne do ośrodka prowadzącego terapię farmakologiczną i psychoterapię w celu obniżenia jego popędu seksualnego. Przed orzeczeniem tego środka sąd będzie musiał wysłuchać lekarzy psychiatrów, seksuologa i psychologa, którzy wskażą właściwy sposób terapii dla konkretnej osoby.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane