statystyki

ETS rozstrzygnie sprawę polskiego aplikanta chcącego praktykować w Niemczech

29.12.2008, 08:48; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:15
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zwraca uwagę na interesującą sprawę, którą w najbliższych miesiącach zajmie się Europejski Trybunał Sprawiedliwości (sygn. C-345/08). Dotyczy ona polskiego absolwenta studiów prawniczych, który chce podjąć aplikację w Niemczech.

Krzysztof Peśla. jest absolwentem Uniwersytetu Viadrina oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oba uniwersytety przyznały mu tytuł magistra prawa. W 2005 r. wystąpił on z wnioskiem o wpis na listę aplikantów w Niemczech. Powołał się przy tym na wyrok ETS (C-313/01), potwierdzający możność wpisywania na listę aplikantów obywateli innego państwa członkowskiego posiadających dyplom prawniczy. Peśla spotkał się jednak z odmową, motywowaną tym że polski dyplom ukończenia studiów i niemieckie absolutorium (Hauptstudium) nie mogą być uznane za równoważne z niemieckim prawniczym egzaminem państwowym (Juristische Statspruefung). Sprawa trafiła do sądu administracyjnego w Schwerinie (Meklemburgia Przedmorze). Ten zadał Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości pytania prawne dotyczące wymagań prawa europejskiego w zakresie zasad uznawania kwalifikacji.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane