W dniu 27 marca 2009 roku Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Prezesa Rady Ministrów dotyczący sporu kompetencyjnego w sprawie określenia centralnego konstytucyjnego organu państwa, który uprawniony jest do reprezentowania Rzeczypospolitej Polskiej w posiedzeniach Rady Europejskiej.

Trybunał Konstytucyjne orzeknie w sprawie rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej a Prezesem Rady Ministrów w przedmiocie określenia centralnego konstytucyjnego organu państwa, który uprawniony jest do reprezentowania Rzeczypospolitej Polskiej w posiedzeniach Rady Europejskiej w celu prezentowania na nim stanowiska Państwa.

Zdaniem wnioskodawcy, skoro konstytucja przyznaje kierownictwo w dziedzinie stosunków z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi Radzie Ministrów w ramach prowadzonej przez nią polityki zagranicznej RP, to uprawnienie do wyznaczania osób reprezentujących RP na posiedzeniach Rady Europejskiej ma Prezes Rady Ministrów.

Przemawia za tym - wynikające z art. 146 konstytucji - domniemanie kompetencji Rady Ministrów oraz brak przepisu przyznającego uprawnienie w tym zakresie Prezydentowi RP. Naruszenie konstytucji polegało na interpretacji przez Prezydenta RP z art. 126 ust. 1 konstytucji uprawnień do wzięcia udziału w posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli w dniach 15 -16 października 2008 r. wbrew stanowisku Prezesa Rady Ministrów.

Stanowiło to wkroczenie w kompetencje Prezesa Rady Ministrów oraz wykraczało poza kompetencje Prezydenta RP wynikające z art. 133 ust. 3 konstytucji.

Rozprawie będzie przewodniczył prezes TK Bohdan Zdziennicki, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Marian Grzybowski.

TK/AS

Zobacz także:

Program poradnictwa prawnego przeciw korupcji

Konieczność zmian przepisów o rehabilitacji zawodowej