Jak m.st. Warszawa planuje sprostać potrzebom mieszkańców stolicy w zakresie miejsc parkingowych? Jakie projekty planuje realizować we współpracy z partnerem prywatnym? Jak wygląda budowa parkingu w modelu koncesji na roboty budowlane i jakie wiążą się z tym dylematy podatkowe? O tym wszystkim będą dyskutować przedstawiciele sektora publicznego, prywatnego i kancelarii Lovells podczas konferencji„Parkingi – koncesja na roboty budowlane jako jedna z form PPP”, zorganizowanej przez Francuską Izbę Przemysłowo-Handlową w Polsce (CCIFP).

Konferencja odbędzie się 19 listopada 2009 roku pod patronatem Ministra Gospodarki oraz Prezydenta Miasta Warszawy.

Spotkanie otworzy Paweł Pawłowski w imieniu Biura Obsługi Inwestorów m.st. Warszawy oraz Monika Constant, dyrektor generalny ze strony CCIFP. Podczas konferencji Agnieszka Ferek, radca prawny w kancelarii Lovells przedstawi, jak idea PPP realizowana jest w polskich realiach prawnych na przykładzie parkingu budowanego w modelu koncesyjnym. Andrzej Dębiec, radca prawny, partner w kancelarii Lovells opowie o wpływie podatków na bezpieczeństwo i opłacalność transakcji w modelu PPP, m.in. wskazując na odmienne traktowanie podmiotów prywatnych i publicznych w tym względzie. Z kolei przedstawiciele Biura Obsługi Inwestorów Urzędu m.st Warszawy opowiedzą o swoich doświadczeniach przy przygotowywaniu inwestycji w formule PPP oraz projektach m.st. Warszawy przeznaczonych do realizacji we współpracy z partnerem prywatnym, w tym o parkingach podziemnych.

W drugiej części spotkania głos zabierze Alex Kalukin z firmy Karmar, reprezentujący Głównego Wykonawcę z dużym doświadczeniem z zakresu budowy parkingów. Jego wypowiedź skupi się na zagrożeniach i ryzyku, jakie podejmuje firma prywatna. Kwestie finansowania i rentowności inwestycji w formule koncesji zostaną poruszone przez operatora zarządzającego parkingami, a także przez instytucję finansującą tego typu inwestycje.

Na zakończenie konferencji odbędzie się panel praktyków, którzy podejmą próbę odpowiedzi m.in. na pytanie czy aktualne instrumenty, jakie mają do dyspozycji samorządy i biznes sprawią, że metody realizacji inwestycji w modelu PPP lub w formie koncesji staną się popularne i pożądane zarówno przez stronę publiczną jak i prywatnych przedsiębiorców.

Ambicją organizatorów jest stworzenie płaszczyzny dialogu oraz zrozumienia potrzeb pomiędzy Jednostkami Samorządu Terytorialnego (JST), a podmiotami prywatnymi. Dla samorządów jest to okazja do przedstawienia zamierzeń inwestycyjnych, zaś dla firm prywatnych, etap w dyskusji, kiedy mogą wskazać, jakie są realne możliwości wdrożenia rozwiązań.

Konferencja skierowana jest zarówno do przedstawicieli sektora publicznego, jak i prywatnych inwestorów.

LOVELLS