Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy o ewidencji ludności o dowodach osobistych. Rząd negatywnie ocenia poselską propozycję zmian w ustawach.

Zbędne zmiany w fakturowaniu elektronicznym

Rząd uważa, iż zmiany dotyczące fakturowania elektronicznego, nie powinny być regulowane ustawowo. Skomplikowałoby to relacje między zaproponowanymi przez posłów przepisami, a rozwiązaniami ujętymi w rozporządzeniu ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. przepisy aktów normatywnych regulują sprawy związane z elektronicznym fakturowaniem w sposób bardziej liberalny i przyjazny dla podatników, niż propozycje rozwiązań zaproponowane przez posłów.

Definicja pieczęci elektronicznej

Rząd krytycznie ocenia zaproponowaną przez posłów nową definicję pieczęci elektronicznej jako zaawansowanego podpisu elektronicznego. W ocenie Rządu ujęcie pieczęci elektronicznej, jako zaawansowanego podpisu elektronicznego może spowodować poważne konsekwencje w sferze prawa cywilnego. Takie ujęcie pieczęci oznaczałoby, że mogłaby ona być używana do dokonywania czynności prawnych, co zarówno ze względu na rządowy projekt ustawy, jak i na zasady prawa cywilnego – jest niedopuszczalne.

Zmiany w ustawie o podpisie elektronicznym nie są satysfakcjonujące

W ocenie Rządu, poselski projekt zmian w ustawie o podpisie elektronicznym ma charakter wyrywkowy, niepełny, ponieważ wprowadza tylko definicyjne korekty. Ponadto posłowie nie uwzględniają prawa wspólnotowego w tym zakresie.

RO/ źródło: KPRM

Zobacz także:

Rada Ministrów zaakceptowała program Polskiej Prezydencji

Projekt nowelizacji k.c. uwzględnia darowiznę na wypadek śmierci