Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie działań zmierzających do zmiany istniejącego stanu prawnego w zakresie pozyskiwania przez poszczególne służby informacji objętych tajemnicą komunikowania się.

W opinii RPO analiza stanu prawnego w powyższym zakresie prowadzi do konkluzji, iż jest on niezgodny z Konstytucją RP oraz z Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
Przeprowadzona analiza przepisów regulujących materię dostępu poszczególnych służb do danych objętych tajemnicą komunikowania się wskazanych w art. 180c i art. 180d Prawa telekomunikacyjnego pozwala na sformułowanie wniosków natury ogólnej. W opinii Rzecznika omawiane przepisy nie regulują w sposób precyzyjny celu gromadzenia danych, gdyż odwołują się jedynie do zakresu zadań poszczególnych służb bądź ogólnego stwierdzenia, iż dane te są pozyskiwanie w celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw.
Ponadto zdaniem RPO przepisy te nie wskazują kategorii osób, w stosunku do których niezbędne jest respektowanie ich tajemnicy zawodowej.
Jak zauważa Rzecznik warunkiem uzyskania dostępu do tych danych nie jest wyczerpanie innych, mniej ingerujących w sferę praw lub wolności obywatelskich, możliwości pozyskania niezbędnych informacji. Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, iż dziedzina dotycząca pozyskiwania w tym trybie danych nie podlega żadnej zewnętrznej formie kontroli, a w szczególności nie podlega kontroli sądowej.
W opinii RPO istotna część danych gromadzonych przez służby nie podlega zniszczeniu także wtedy, gdy dane te okazały się nieprzydatne z punktu widzenia realizowanych zadań.
W związku z powyższym przyjęte przez ustawodawcę rozwiązania powinny zostać ocenione na tle przewidzianych w Konstytucji RP i Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności standardów dotyczących tajemnicy komunikowania się- konkluduje RPO.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO interweniuje w sprawie najemców mieszkań w TBS

RPO w obronie praw spółdzielców