Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się 30 grudnia 2010 roku do Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z prośbą o udzielenie informacji na temat wyników badań dotyczących problemów z wykonywaniem orzeczeń o przymusowym odebraniu dziecka.

Wystąpienie jest rezultatem uprzedniego pisma z dnia 12 lutego 2010 roku, w którym Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego o wydanie aktu wykonawczego, regulującego procedurę przymusowego odebrania dziecka.
W opinii Marka Michalaka powinny powstać wytyczne, które w jasny, systemowy i nie budzący wątpliwości interpretacyjnych sposób regulować będą postępowanie kuratora i innych służb podczas odbioru dziecka. Konieczne jest także określenie zasad przygotowania małoletniego i jego bliskich do czynności przymusowego odebrania. W opinii Rzecznika Praw Dziecka standaryzacja poszczególnych czynności pozwoli w lepszy sposób egzekwować orzeczenia sądów przy pełniejszej obronie interesów samego dziecka.
W odpowiedzi na powyższe wystąpienie RPD, Minister Sprawiedliwości wskazał, iż co do zasady nie istnieją przeszkody natury legislacyjnej, aby uregulować kwestie proceduralne dotyczące przymusowego odebrania dziecka w akcie wykonawczym do Kodeksu Postępowania Cywilnego. W opinii Ministra Sprawiedliwości decyzja o potrzebie i zakresie regulacji będzie mogła być podjęta po zapoznaniu się z analizą informacji przedstawionych przez prezesów sądów okręgowych o występujących w praktyce problemach z wykonywaniem orzeczeń o przymusowym odebraniu dziecka.
W związku z powyższym Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o udzielnie informacji w przedmiocie uzyskanych wniosków.

PS/źródło:RPD

Zobacz także:

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości z przedstawicielami Centrum Praw Ojca i Dziecka

Nowe zasady przeciwdziałania przemocy w rodzinie