PKPP Lewiatan podnosi potrzebę regulacji kwestii dotyczących wewnętrznego systemu informowania o nieprawidłowościach w firmie tzw. whistleblowing scheme.



Chodzi o zjawisko ujawniania przez pracownika w interesie publicznym działań nielegalnych i nieetycznych np. malwersacji finansowych, korupcji czy ustawiania przetargów, które wpływają negatywnie na organizację życia gospodarczego, kondycję i renomę przedsiębiorstwa.

W opinii Lewiatana istniejące w tym zakresie regulacje prawne są niewystarczające. Zgodnie z art. 25 ustawy o ochronie danych osobowych, w przypadku zbierania danych nie od osoby, której one dotyczą, pracodawca jest zobowiązany poinformować tę osobę między innymi o źródle danych, celu i zakresie gromadzenia danych, odbiorcach lub ich kategoriach.

W systemie whistleblowing wskazanie źródła danych stoi w sprzeczności z podstawową zasadą wykrywania działań nielegalnych i nieetycznych, która polega na zapewnieniu całkowitej anonimowości demaskatorowi. Poufność musi być bezwzględnie zachowana, aby pracownik wiedzący o nadużyciach chciał je dobrowolnie ujawniać i nie obawiał się ujemnych następstw swej decyzji w środowisku pracy - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, za-ca dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

PS/źródło: PKPP Lewiatan

Zobacz także:

TK: ograniczenie zakresu roszczeń przy rozwiązaniu umowy o pracę na czas określony niekonstytucyjne

Uproszczone procedury wydawania świadectw pracy już obowiązują