Jak informuje resort cyfryzacji do 11 września 2012 roku ma być gotowe sprawozdanie sejmowej Komisji Infrastruktury w sprawie projektu zmian w Prawie Telekomunikacyjnym. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w Sejmie 29 sierpnia.

Projekt wprowadza do polskiego prawa przepisy unijne, a także uwzględnia postanowienia wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-522/08 dotyczącego zakazu tzw. sprzedaży wiązanej.

Zobacz: Od 1 lipca tańszy roaming

Projekt ma wzmocnić ochronę praw konsumenta, ułatwić prowadzenie działalności telekomunikacyjnej i inwestycyjnej, a także usunąć występujące obecnie problemy interpretacyjne.

Wśród regulacji szczególnie korzystnych dla konsumentów wskazuje się przede wszystkim skrócenie do jednego dnia roboczego terminu na rozpatrzenie wniosku abonenta o przeniesienie numeru oraz wprowadzenie dla abonenta usługi dostępu do Internetu w sieciach komórkowych, uprawnienia do otrzymywania od dostawcy usług informacji o przekroczeniu wybranego limitu transmisji.

Zobacz: Grooming w europejskich regulacjach prawnych

Z kolei regulacje zawierające ułatwienia dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych polegają na wprowadzeniu zmiany podejścia do modelu usługi powszechnej, zgodnie z którym prezes UKE nie będzie obligatoryjnie wyznaczał przedsiębiorcy świadczącego usługę powszechną, ale dopiero w przypadku stwierdzenia niewystarczającej dostępności usług na warunkach rynkowych.

Ponadto projekt zakłada wprowadzenie zmian zmierzających do zwiększenia dostępu do częstotliwości dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz rozwiązań służących optymalizacji wykorzystania widma.

Przyjęcie projektu ustawy jest uzasadnione nie tylko potrzebą transponowania przepisów prawa Unii Europejskiej, lecz także koniecznością zwiększenie dostępności usług dla obywateli. Takie bowiem będą długofalowe skutki wejścia w życie proponowanych zmian - podkreśliła podczas debaty sejmowej minister Olszewska.

PS/źródło:MAC

Zobacz także:

Boni przedstawił plan wdrażania unijnych przepisów audiowizualnych

RM przyjęła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji