Godło ZSRR nie może zostać zarejestrowane jako wspólnotowy znak towarowy. Jego rejestracji jako wspólnotowego znaku towarowego należy odmówić, nawet jeżeli jest ono sprzeczne z porządkiem publicznym lub z dobrymi obyczajami jedynie w jednym z państw członkowskich orzekł Sąd Unii Europejskiej.

Stan faktyczny

W 2006 r. Couture Tech Ltd, spółka zajmująca się międzynarodowymi aspektami działalności jednego z rosyjskich projektantów mody, dokonała w urzędzie wspólnotowych znaków towarowych (OHIM) zgłoszenia do rejestracji jako wspólnotowego znaku towarowego które stanowiło wierne odtworzenie godła byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Zobacz: ETS w sprawie zakresu poselskich immunitetów

OHIM odrzucił to zgłoszenie, właśnie ze względu na fakt, że zgłoszony znak towarowy stanowił wierne odtworzenie godła byłego ZSRR. Opierając się na przepisach prawa oraz praktyce administracyjnej niektórych z państw członkowskich – a mianowicie Węgier, Łotwy i Republiki Czeskiej – OHIM stwierdził, że symbole związane z byłym ZSRR będą postrzegane jako sprzeczne z porządkiem publicznym lub z dobrymi obyczajami przez znaczącą część odbiorców zamieszkałych w tej części Unii Europejskiej, która była poddana reżimowi sowieckiemu.

Couture Tech Ltd wniosła do Sądu skargę o stwierdzenie nieważności tej decyzji.

Zobacz: ETS w sprawie ochrony ofiar przemocy w rodzinie

Wyrok Sądu UE

W ogłoszonym wyroku Sąd stwierdził na wstępie, że znaku towarowego nie rejestruje się, jeżeli jest on sprzeczny z porządkiem publicznym lub z dobrymi obyczajami w części Unii, przy czym w zależności od przypadku część tę może stanowić także pojedyncze państwo członkowskie.

Sąd zauważył następnie, że przy dokonywaniu wykładni pojęć porządku publicznego i dobrych obyczajów należy uwzględnić nie tylko okoliczności wspólne wszystkim państwom członkowskim Unii, ale również szczególne uwarunkowania każdego z państw członkowskich rozpatrywanych odrębnie, które mogą wpłynąć na sposób postrzegania właściwego kręgu odbiorców znajdujących się na terytorium tych państw.

Sąd stwierdził że OHIM nie popełnił błędu w ocenie, uznając, na podstawie analizy elementów dotyczących sytuacji panującej w szczególności na Węgrzech, że w odczuciu właściwego kręgu odbiorców zgłoszony znak towarowy jest sprzeczny z porządkiem publicznym lub z dobrymi obyczajami.

W konsekwencji Sąd oddalił żądanie Couture Tech Ltd.

PS/źródło:curia.pl

Zobacz także:

ETS w sprawie zakresu ochrony znaków towarowych w UE

ETS: Pilot może latać do ukończenia 65 roku życiu