Rzecznik Praw Obywatelskich informuje o wpływających skargach bibliotekarzy szkół wyższych zatrudnionych na podstawie mianowania przed wprowadzeniem ustawy- Prawo o szkolnictwie wyższym. Dotyczą one różnej interpretacji statusu prawnego bibliotekarzy, co wpływa m.in. na długość ich urlopu wypoczynkowego.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi bibliotekarzy zatrudnionych w szkołach wyższych dotyczące długości udzielanego im urlopu wypoczynkowego. Dotyczy
to pracowników zatrudnionych na stanowiskach kustoszy i bibliotekarzy na podstawie mianowania przed wejściem w życie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.).

Zgodnie z art. 133 ust. 1 powołanej ustawy nauczycielom akademickim przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 36 dni roboczych w ciągu roku. Art. 108 tej ustawy do kategorii nauczycieli akademickich zalicza, z grupy pracowników bibliotecznych, jedynie dyplomowanych bibliotekarzy oraz dyplomowanych pracowników dokumentacji i informacji naukowej.

Zobacz: RPO w sprawie dostępu do widowisk piłkarskich

Art. 264 ust. 7 ustawy stanowi, iż osoba zatrudniona przed dniem jej wejścia w życie na stanowiskach starszego kustosza i starszego dokumentalisty dyplomowanego, kustosza i dokumentalisty dyplomowanego, adiunkta bibliotecznego i adiunkta dokumentacji i informacji naukowej, asystenta bibliotecznego i asystenta dokumentacji i informacji naukowej, kustosza bibliotecznego, starszego bibliotekarza i starszego dokumentalisty na podstawie mianowania pozostaje mianowana na tym samym stanowisku i na tych samych zasadach. Przepis ten jest różnie interpretowany przez uczelnie, także funkcjonujące w tym samym mieście. W niektórych uczelniach pracowników tych traktuje się jak nauczycieli akademickich, w innych, wskazując na art. 108 jako pracowników niebędących nauczycielami akademickim. Różny status pracowniczy wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego.

RPO podkreśla jednak jednolitość orzecznictwa w tym przedmiocie i przywołuje stanowisko sądów w sprawie o ustalenie wymiaru urlopu kustosza zatrudnionego w jednej z warszawskich uczelni wyższych. Zarówno Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z dnia 2 marca 2011 r. (sygn.. akt VIII P 937/10), jak i rozpatrujący apelację w tej sprawie Sąd Okręgowy w Warszawie XXI Wydział Pracy w wyroku z 30 czerwca 2011 r. (sygn. akt Pa216/11) orzekły, iż pracownicy biblioteczni zatrudnieni na podstawie mianowania przed wejściem w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zachowali prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze analogicznym do wymiaru urlopu nauczycieli akademickich, czyli w wymiarze 36 dni roboczych.

Zastępca RPO poprosił Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o ustosunkowanie się do tego problemu.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO chce sprawniejszego rozpatrywania spraw o mienie zabużańskie

RPO o roli mediacji jako alternatywnej metodzie rozwiązywania sporów