Prezes UOKiK wydała w ubiegłym roku 15 decyzji, dotyczących niezgodnych z prawem praktyk sprzedawców gazu.

Wydane decyzje są efektem kontroli Prezes UOKiK, która odbyła się w 2012 roku. Urząd sprawdził umowy, wnioski o ich zawarcie i regulaminy stosowane przez 16 przedsiębiorców: 7 spółek należących do grupy kapitałowej PGNiG oraz 9 największych alternatywnych dostawców gazu. Łącznie zbadano 159 wzorców, na podstawie których ponad 6 milionów konsumentów zawarło umowy. Zakwestionowano wzorce wszystkich sprawdzonych sprzedawców gazu.

W wyniku kontroli Prezes wydała 15 decyzji. Wszyscy przedsiębiorcy zobowiązali się do zmiany klauzul. Jedno postępowanie jest nadal w toku.

Zobacz: Akwizytorzy pod lupą UOKiK

Do zmiany praktyk zobowiązały się spółki: AMBER GAZ w Koszalinie, ANCO w Jarocinie, Dolnośląska Spółka Gazownictwa we Wrocławiu, DUON DYSTRYBUCJA SA, Egesa Grupa Energetyczna w Warszawie (dawniej Entrade Grupa), EWE energia w Międzyrzeczu, G.EN. GAZ ENERGIA w Tarnowie Podgórnym, Górnośląska Spółka Gazownictwa w Zabrzu, Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie, Mazowiecka Spółka Gazownictwa w Warszawie, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie, Pomorska Spółka Gazownictwa w Gdańsku, SIME Polska w Sochaczewie, Tarnogrodzki Zakład Komunalny w Tarnogrodzie, Wielkopolska Spółka Gazownictwa w Poznaniu.

Postępowanie, które jest nadal prowadzone dotyczy AVRIO MEDIA w Kostrzynie.

Zobacz: UOKiK ukarał poznańską spółkę za praktyki niezgodne z prawem

Jedną z najczęstszych nieprawidłowości było stosowanie postanowienia umożliwiającego przedsiębiorstwu energetycznemu bezprawne rozwiązanie umowy. Spółki gazowe przyznały sobie taką możliwość z innych przyczyn niż wynikające z prawa energetycznego,np. z powodu istotnych zmian w funkcjonowaniu rynku gazu, czy zalegania z opłatami wobec poprzedniego dostawcy gazu.

Kontrola UOKiK wykazała również, że większość badanych sprzedawców gazu przyznała sobie możliwość wstrzymania dostaw paliwa z innych przyczyn niż wymienione w przepisach.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

UOKiK: Agencje nieruchomości z Łomży i Chełma złamały prawo