Polska Konfederacja Przedsiębiorców Prywatnych Lewiatan zwraca uwagę na konieczność dalszych zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W opinii PKPP Lewiatan dotychczasowe zmiany w przepisach dotyczących zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie są wystarczające.

Aby pewne rozwiązania obecnie obowiązującej ustawy w znaczącym stopniu przyczyniły się do zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych, konieczne jest ograniczenie niektórych uprawnień osób niepełnosprawnych, zwłaszcza tych szkodliwych dla nich samych. Przykładem tego może być obowiązkowy 7-godzinny dzień pracy, który uniemożliwia zatrudnienie w trybie zmianowym lub w ruchu taśmowym osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Postulaty te wypływają również ze środowiska samych osób niepełnosprawnych.

Wątpliwości budzi również propozycja usprawnienia orzekania o niepełnosprawności poprzez rozszerzenie zakresu danych gromadzonych w systemie EKSMON. Zdaniem PKPP Lewiatan próby usprawnienia systemu przez gromadzenie dodatkowych danych skomplikowały system, tym bardziej, że wskazane dane (dotyczące sytuacji społecznej) są danymi wrażliwymi i nie mają żadnego związku z orzecznictwem o niepełnosprawności. Nie zostało również sprecyzowane co dokładnie należy rozumieć pod pojęciem sytuacji społecznej.

Również propozycja aby dofinansowanie otrzymywał tylko pierwszy pracodawca, który zatrudni osobę niepełnosprawną jest niezrozumiała. Propozycja ta może natomiast przyczynić się do zmniejszenia liczby pracodawców chętnych do takiego zatrudnienia.



Jest to na razie wstępna opinia PKPP Lewiatan w sprawie zmian przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
PKPP/AS

Zobacz także:

Więcej praw dla wywłaszczonych właścicieli nieruchomości

Sejm przyjął weto Prezydenta do ustawy o emeryturach