W dniu 10 lipca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpozna wniosek grupy senatorów dotyczący uzyskania prawa do emerytury bez rozwiązania stosunku pracy.

W ocenie wnioskodawcy kwestionowany art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o finansach publicznych, wprowadzając art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie zachowuje wymogu niedziałania prawa wstecz.

Wejście bowiem w życie art. 103a powoduje zawieszenie prawa do emerytury wobec wszystkich osób, które nabywając prawo do emerytury nie rozwiążą stosunku pracy łączącego je z pracodawcami, na rzecz których wykonywali pracę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Ustawodawca nie przewidział przepisu wyłączającego z tego wymogu osób, które skorzystały z wcześniejszej możliwości nabycia prawa do emerytury bez rozwiązania stosunku pracy co zdaniem wnioskodawcy jest sprzeczne z konstytucją.

Zobacz: Kwotowa waloryzacja emerytur podpisana i zaskarżona do TK

Kwestionowany przepis wprowadzając art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS narusza konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych - podkreśla wnioskodawca. Jest ponadto sprzeczny z konstytucyjną zasadą zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, gdyż rażąco zmienia stan prawny mimo prowadzonej wcześniej polityki państwa- dodaje.

Zdaniem wnioskodawcy wprowadzenie regulacji zmuszającej dotychczas zatrudnionych i równocześnie pobierających emeryturę do rezygnacji z zatrudnienia pod rygorem zawieszenia prawa do emerytury narusza również art. 2 i 64 konstytucji oraz art. 1 Protokołu Dodatkowego do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, które chronią prawo własności.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK o emeryturach wojskowych

Prezydent podpisał ustawę emerytalną