W dniu 30 czerwca 2009 roku Artur Pietryka wziął udział w posiedzeniu senackiej Komisji Ustawodawczej poświęconej propozycjom zmian w kodeksie karnym wykonawczym i kodeksie postępowania karnego.

W posiedzeniu Komisji udział wzięli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Andrzej Wrona oraz Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Paweł Nasiłowski.

W zakresie zmian w kodeksie karnym wykonawczym rozpatrywany był ministerialny projekt dotyczący uregulowania kwestii związanych z monitorowaniem zakładów karnych i aresztów śledczych. Projekt przewiduje między innymi monitorowanie części cel przeznaczonych do celów sanitarno – higienicznych. W dniu 18 czerwca 2009 r. ustawa została przyjęta przez Sejm. Senat po krótkiej dyskusji przyjął ustawę w brzmieniu zaproponowanym przez Sejm.

Natomiast zmiany w kodeksie postępowania karnego mają związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 czerwca 2009 r. (sygn. K 42/07), w którym za niekonstytucyjny został uznany art. 156 § 5 kpk regulujący ogólne zasady dostępu do akt w postępowaniu przygotowawczym.

Inicjatywa ustawodawcza w zakresie zmiany przepisu art. 156 § 5 kpk została podjęta przez Senat. W dniu 18 czerwca 2009 r. Sejm przyjął zmiany w kpk, które znacznie odbiegały od propozycji Senatu. W szczególności wiele zastrzeżeń mogło budzić wskazanie wśród przyczyn wyłączenia dostępu do akt sytuacji, gdy zachodzi uzasadniona obawa, “że zagrażałoby to bezpieczeństwu publicznemu” lub “zagrażałoby utrudnieniem postępowania przygotowawczego w inny bezprawny sposób”. Ustawa w kształcie przyjętym przez Sejm przewiduje ponadto wprowadzenie przesłanki umożliwiającej wyłączenie udostępnienia akt w sytuacji, gdy ujawniałoby to prowadzone czynności opreacyjno – rozpoznawcze. Ostatecznie Senat wykreślił z ustawy obie wskazane klauzule generalne. Senatorowie zdecydowali też o pozostawieniu w art. 156 § 5 kpk przesłanki dotyczącej możliwości ograniczenia dostępu do akt w sytuacji, gdyby prowadziło to do ujawnienia czynności operacyjno-rozpoznawczych.

HFPC/AS

Zobacz także:

Prawo dziecka do kontaktów z rodzicami

Polska pomoc rozwojowa 2009