Senat przyjął nowelizację Prawa telekomunikacyjnego z 20 poprawkami. Ustawa dostosowuje polskie przepisy do uregulowań unijnych.

Ustawa implementuje unijne regulacje i dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zakazu uzależniania zawarcia umowy dotyczącej korzystania z jednej usługi, np. telefonu, od zamówienia innych usług, np. telewizji kablowej czy Internetu.

Chodzi również o to, aby operatorzy nie mieli możliwości wymuszania na abonentach podpisywania długoterminowych i niekorzystnych umów. Dlatego pierwsza umowa ma obowiązywać nie dłużej niż 2 lata, będzie można także podpisać umowę na czas krótszy niż 1 rok.

Ponadto regulacje dotyczące umów, regulaminów i cenników muszą mieć jasną, zrozumiałą i dostępną formę, tak aby klient mógł być w pełni zorientowany w zakresie oferowanych mu usług telekomunikacyjnych.

Co więcej nowelizacja ma chronić abonentów przed obniżaniem poziomu świadczonych usług przez dostawców Internetu. Wprowadza też możliwość przeniesienia numeru telefonicznego do innego operatora w ciągu 24 godzin, a także nakłada na wszystkich dostawców publicznie dostępnych usług telefonicznych obowiązek zapewnienia udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Nowe przepisy mają również ułatwić prowadzenie działalności telekomunikacyjnej i inwestycyjnej.

Zobacz: GIODO: Nowa polityka prywatności Google wymaga zmian

Senat przyjął nowelizację z 20 poprawkami. Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 56 senatorów, 23 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Senatorowie postanowili wydłużyć do 10 lat okres, w którym będzie można wznowić postępowanie w sprawie rezerwacji częstotliwości i uchylić decyzję w sprawie rezerwacji częstotliwości. Podwyższyli też ze 100 do 1000 zł górną stawkę grzywny za używanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego bez wymaganego pozwolenia.

Wprowadzono również możliwość zróżnicowania opłat za dysponowanie częstotliwościami w zależności od charakteru gminy, na obszarze której będą wykorzystywane.

PS/źródło:Senat RP

Zobacz także:

GIODO: Facebook powinien udostępnić politykę prywatności po polsku

Memorandum na rzecz poprawy jakości usług telekomunikacyjnych podpisane