Ustawy antyspreadowe łamią zasadę Lex retro non agit

21.07.2011, 06:20; Aktualizacja: 21.07.2011, 09:07

Projekty ustaw mające zmniejszyć koszty obsługi kredytów walutowych poprzez ograniczenie wysokości spreadów stanowią niebezpieczny precedens, bo pozwalają, aby prawo działało z mocą wsteczną - uważa PKPP Lewiatan.

Na posiedzeniu, które odbyło się w dniu 15 lipca 2011 roku sejmowa Podkomisja stała do spraw instytucji finansowych będzie rozpatrywała poselskie projekty ustaw odnoszące się do tzw. spreadów walutowych. PKPP Lewiatan negatywnie ocenia propozycje zmierzające do ograniczenia wysokości spreadów walutowych, które w zamierzeniu inicjatorów mają na celu zapewnienie szczególnej ochrony tylko tym klientom, którzy zawarli z bankami zabezpieczone hipotecznie umowy kredytowe w walutach obcych. Są one nadmierną i jednocześnie nie do końca uzasadnioną ingerencją ustawodawcy w zasadę swobody umów powodującą destabilizację podstawowych funkcji prawa jako gwaranta ochrony praw nabytych i realizacji zawartych umów.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane