BCC postuluje zmiany zmierzające do likwidacji tzw. „trzynastek” i wprowadzenie w ich miejsce systemu motywacyjnego w sferze budżetowej.

Jak czytamy w komunikacie BCC „ tzw. „trzynastki” to anachronizm, mentalnie osadzony w poprzednim systemie, ale regulowany współczesną już ustawą".

Zobacz: BCC postuluje obniżenie składki na Fundusz Pracy

Premia wynosi 8,5% sumy rocznego wynagrodzenia brutto za pracę. By ją otrzymać nie trzeba wykazać się żadnymi osiągnięciami.

"Wydaje się, że to niewielka kwota, ale z danych GUS-u wynika, że prawo do trzynastej pensji ma w Polsce około miliona osób, które dostają średnio po 3,5 tys. zł. Oznacza to, że rocznie budżet wydaje na trzynaste pensje aż 3,5 mld zł!" - alarmuje BCC.

Zobacz: BCC: Rezygnacja z referendum w sprawie wieku emerytalnego to dobre rozwiązanie

W ocenie BCC „gdyby „13” była premią motywacyjną, którą nagradzani są urzędnicy za szczególne i konkretne dokonania, to wówczas pełniłaby dodatkową, bardzo pożyteczną społecznie funkcję”.

BCC uważa, że tego typu wypłaty dawno już powinny zostać wycofane. I jak dalej wskazuje, "mitem obalonym przez najnowszy raport GUS, są niższe niż w sektorze prywatnym zarobki w sferze budżetowej - pensje sektora prywatnego są średnio o 13% niższe niż budżetowego, a w rozliczeniu godzinowym - niższe prawie o 30%."

Zobacz: BCC: Praca i emerytura tylko po 60-tce

BCC postuluje „uchylenie tej kosztownej ustawy i zastąpienie jej wyważonym, ustawowym i kompletnym systemem motywacyjnym pracowników sfery budżetowej, zastępującym dotychczasowe systemy nagród rocznych, premii dodatkowych, dodatków funkcyjnych, trzynastek, czternastek, etc., włącznie z wynagrodzeniem urzędników najwyższego szczebla”.

Źródło:BCC

Zobacz także:

BCC: Potrzebna reforma finansów publicznych

BCC: Stwierdzenie niekonstytucyjności kwotowej waloryzacji emerytur może państwo drogo kosztować