statystyki

Wytyczne w sprawie karania

27.10.2008, 07:00; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:14
Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów Prezes UOKiK ma możliwość nakładania na przedsiębiorców kar finansowych za praktyki ograniczające konkurencję, w tym za nadużycie pozycji dominującej i zawieranie niedozwolonych porozumień.

 

 

Maksymalna wysokość sankcji nie może przekroczyć 10 proc. przychodów przedsiębiorcy w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Polityka konkurencji na lata 2008-2010 zakłada, że jednym z priorytetów Urzędu jest zwiększenie efektywności działań organu antymonopolowego. W tym celu niezbędne jest również surowsze karanie przedsiębiorców naruszających zasady uczciwej rywalizacji rynkowej. W związku z tym Urząd po raz pierwszy przygotował wytyczne w sprawie kryteriów wyznaczania wysokości kar pieniężnych nakładanych na przedsiębiorców naruszających prawo antymonopolowe. Mają one na celu zwiększenie transparentności w zakresie metodologii ustalania sankcji. W ocenie Urzędu wytyczne pozwolą przedsiębiorcom na samodzielne, wstępne oszacowanie kary, którą mogłoby być zagrożone działanie niezgodne z prawem i dokonanie kalkulacji, czy bardziej opłaca się np. pozostawanie w nielegalnej zmowie czy też działanie zgodne z prawem. Dokument wskazuje na sposoby ustalania sankcji przez organ antymonopolowy, doprecyzowując regulację ustawową. Projekt wytycznych UOKIK przekazuje do konsultacji, w razie jakichkolwiek uwag należy ke przesyłać do 13 listopada 2008 roku. Przygotowany dokument będzie stosowany przez UOKiK – wysokość kar pieniężnych będzie ustalana w oparciu o zamieszczone w wytycznych kryteria.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane