statystyki

Rządowe Centrum Legislacji zajmie się wykonywaniem wyroków TK

03.09.2008, 06:45; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:14
Helsińska Fundacja Praw Człowieka została poinformowana przez Prezesa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Borka o swoich nowych kompetencjach.

Prezes Rady Ministrów, na podstawie Regulaminu pracy Rady Ministrów, upoważnił Prezesa Rządowego Centrum Legislacji do opracowywania, uzgadniania i wnoszenia projektów aktów prawnych w zakresie związanym z wykonywaniem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. W tym też celu RCL będzie na bieżąco monitorowało rozstrzygnięcia TK oraz prowadziło działania na rzecz usunięcia uregulowań prawnych zakwestionowanych w orzeczeniach TK. Jak informuje RCL "działania te będą prowadzone systematycznie, aby doprowadzić do uporządkowania systemu prawa, uwzględniającego orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego." Helsińska Fundacja Praw Człowieka od pewnego czasu podnosi, że problem nie wykonywania wyroków TK jest jednym z poważniejszych zagrożeń dla demokratycznego państwa prawnego (np. list do Prezesa Rady Ministrów z 27 lutego 2008 r.). Działania w tym zakresie podejmuje Senat RP (czego efektem jest m.in. przygotowanie projektu zmian do k.p.k. w zakresie regulującym tryb przeprowadzania obserwacji sądowo-psychiatrycznym). Główny ciężar prac legislacyjnych związanych z wykonywaniem orzeczeń TK powinien spoczywać na Rządzie RP. Można wyrazić nadzieję, że skuteczne korzystanie z kompetencji w tym zakresie przez RCL może doprowadzić do zlikwidowania problemu, na który od wielu lat zwracali uwagę kolejni Prezesi TK, RPO oraz organizacje pozarządowe.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane