Rzecznik Praw Obywatelskich wziął udział w zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP konferencji: „Granice wolności w Internecie”

RPO wskazał m.in., że Internet jest narzędziem stosunkowo demokratycznym. Pomijając techniczne i niestety często finansowe bariery w dostępie do elektronicznej sieci, uczestnicy i członkowie globalnej sieci mogą wyrażać swe poglądy w Internecie w sposób praktycznie nieskrępowany. Internet stanowi więc – trochę paradoksalnie - jakby współczesną nowoczesną e-odmianę starożytnej agory. Internet jest narzędziem stosunkowo demokratycznym. Pomijając techniczne i niestety często finansowe bariery w dostępie do elektronicznej sieci, uczestnicy i członkowie globalnej sieci mogą wyrażać swe poglądy w Internecie w sposób praktycznie nieskrępowany. Internet stanowi więc – trochę paradoksalnie - jakby współczesną nowoczesną e-odmianę starożytnej agory.

Dodał, że Niestety, dynamiczny rozwój nowych technologii komunikacyjnych jest również powodem powstawania wielu zagrożeń związanych z przestrzeganiem praw podstawowych. Zgodnie z zasadą zapobiegawczości, podstawowe wytyczne, wspólne dla prawodawstwa związanego z nowymi technologiami skupiają się na podkreśleniu, że w obliczu naukowej niepewności i możliwego zagrożenia dla dóbr prawem chronionych, powinny zostać podjęte prewencyjne działania zapobiegające występowaniu negatywnych skutków społecznych, powodowanych niekontrolowanym zastosowaniem niesprawdzonych metod i praktyk. Jednak w dziedzinie komunikacji ze względu na szybkość rozwoju i ograniczoną możliwość badania przez organy państwa działalności obywateli w przestrzeni Internetu możliwości stworzenia takich prewencyjnych mechanizmów są w istotny sposób limitowane.

RPO/KC