Dnia 31 maja 2010 odbyła się konferencja prasowa przez zorganizowana przez Business Centre Club oraz Krajową Izbę Gospodarczą: Czy budujemy państwo złodziei?

Podczas spotkania, prezes KIG Andrzej Arendarski przedstawił analizę projektu założeń nowej ustawy o lobbingu, przygotowanego przez Julię Piterę – Pełnomocnika Rządu do spraw opracowania programu zapobiegania nieprawidłowościom w instytucjach publicznych.
Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej, nie istnieje obecnie potrzeba tworzenia nowych uregulowań dotyczących lobbingu w Polsce. Istniejące obecnie zasady dotyczące tworzenia aktów prawnych w sposób dostateczny gwarantują jawność i przejrzystość tego postępowania zarówno ze strony lobbingu zawodowego jak i ze strony udziału w procesie stanowienia prawa organizacji pracodawców, pracobiorców (związki zawodowe) oraz samorządu gospodarczego (izby gospodarcze). Wystarczającą regulacją w tej materii jest także ustawa o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.
Zdaniem przedstawicieli KIG postulowany podział na lobbystów zawodowych i niezawodowych może w skutkach doprowadzić do wykluczenia z procesu lobbingu wielu podmiotów działających w imieniu interesu publicznego. Z dezaprobatą spotkało się także założenie zgodnie z którym lobbingiem jest m.in. „podejmowanie się organizacji spotkań, sympozjów, szkoleń konferencji, etc. z osobami sprawującymi funkcje publiczne i funkcjonariuszami publicznymi“. Tego typu zapis oznaczałby bowiem ograniczenie możliwości zapraszania osób sprawujących funkcje publiczne na sympozja czy konferencje, a ponadto mieścił w definicji lobbingu zbyt obszerny katalog sytuacji. KIG zarzuciła projektodawcom ustawy także posługiwanie się pozaprawnym i pozbawionymi ugruntowanej treści terminami, takimi jak: „fkatyczny lobbing”, „legalny lobbing” czy „nielegalny lobbing”."Projekt założeń doprojektu ustawy o lobbingu to kolejny przejaw niebezpiecznego zjawiska tworzenia prawa pod wpływem bieżących wydarzeń politycznych" - podkreślił Andrzej Arendarski, Prezes KIG.
Zgodnie z opinią KIG do założeń projektu ustawy o lobbingu, o wiele ważniejszą kwestią jest kontynuacja prac nad reformą systemu stanowienia prawa oraz wprowadzanie zasad dobrych regulacji w obszarze praw gospodarczego. Krytycznie oceniany jest przy tym wadliwy proces legislacyjny i uchwalanie ustaw ze świadomością ich ułomności i konieczności ich nowelizacji, skutkujące koniecznością poprawiania błędów legislacyjnych.
Krajowa Izba Gospodarcza apeluje o zaprzestanie prac nad założeniami do projektu ustawy o lobbingu w proponowanym kształcie. Tego typu regulacja może negatywnie wpłynąć na jakość tworzonego prawa w Polsce.
MIG/KIG