Podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej udzielił odpowiedzi na powtórny list Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie Marka K.

Po tym jak ZUS uznał, że nie występuje u niego niezdolność do wykonywania pracy (co zostało potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu) próbował on znaleźć pracę. W wyniku skierowania go na lekarskie, orzeczono o przeciwwskazaniach do wykonywania przez niego pracy w danym zawodzie.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w pismach z dnia 15 grudnia 2008 r. oraz 5 czerwca 2009 r. skierowała do Ministra Pracy i Polityki Społecznej prośby o rozważenie możliwości podjęcia takich inicjatyw ustawodawczych, które wprowadziłyby mechanizmy umożliwiające zbieżność orzeczeń ZUS oraz zaświadczeń lekarzy medycyny pracy, tak aby nie skutkowały one wykluczeniem pewnej kategorii osób z możliwości zapewnienia im zatrudnienia lub jednej z form zabezpieczenia społecznego.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie udzieliło informacji na podniesione problemy prawne. Przytoczono w nim bogate i złożone uregulowania prawna w zakresie dostępu do świadczeń w przypadku niezdolności do pracy oraz obowiązku przeprowadzenia badań lekarskim przed zawarciem umowy o pracę. W piśmie zaproponowano, aby Pan Marek K. skorzystał z pomocy powiatowego urzędu pracy w znalezieniu pracy odpowiedniej do jego stanu zdrowia i kwalifikacji zawodowych. Dodano również, że osoby i rodziny, które nie mają zasobów pieniężnych wystarczających na zaspokojenie niezbędnych potrzeb, mogą skorzystać z różnych form pomocy przewidzianych w ustawie o pomocy społecznej.

HFPC/AS

Zobacz także:

HFPCz wystosowała list do Ministra Sprawiedliwości