Mapa drogowa przyjęcia euro przez Polskę oraz reforma nadzoru finansowego w Unii Europejskiej to główne tematy spotkania premiera Donalda Tuska z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claudem Trichet.

Zdaniem gościa, polski rząd daje bardzo dobry przykład innym krajom UE, nie tylko w zakresie efektów gospodarczych, ale także swoją twardą postawą i dążeniem do jasno sprecyzowanych celów.

W opinii premiera, Polska – m.in. dzięki ostatnim wynikom gospodarczym – wciąż ma powody do umiarkowanego optymizmu w czasach światowego kryzysu. Podkreślił, że rząd zamierza kontynuować działania, które Rada Ministrów i szef resortu finansów Jacek Rostowski podjęli na początku kryzysu. Celem tych działań jest możliwie niski deficyt budżetowy, co wymaga oszczędności i ograniczania wydatków. Jednocześnie prezes Rady Ministrów zapewnił, że mimo wszystko ambicją Polski jest jak najszybsze wejście do strefy euro.

Odnosząc się do reformy nadzoru finansowego w UE, premier poinformował, że Polska popiera propozycje zawarte w Raporcie de Larosiere’a dotyczące m.in. wzmocnienia instytucji europejskiego nadzoru finansowego. Zaznaczył także, że nasz kraj liczy na szybki finał rozmów w tej kwestii. Nadzór finansowy będzie przedmiotem dyskusji podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli w dniach 18-19 czerwca 2009 roku.



KPRM/AS

Zobacz także:

RM o wprowadzeniu euro w 2012 roku

Ustawa o biegłych rewidentach weszła w życie