statystyki

Wyjaśnienia w sprawie kar

17.12.2008, 07:39; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:15
Obecna ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów dała Prezesowi UOKiK nowe narzędzie w walce z przedsiębiorcami naruszającymi zbiorowe interesy konsumentów – możliwość nakładania kar finansowych. Maksymalna wysokość sankcji, podobnie jak w przypadku praktyk ograniczających konkurencję, nie może przekroczyć 10 proc. przychodów przedsiębiorcy w roku poprzedzającym wydanie decyzji.


Zwiększeniu transparentności w zakresie metodologii ustalania sankcji służą przygotowane właśnie wyjaśnienia w sprawie kryteriów wyznaczania wysokości kar pieniężnych nakładanych za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. W ocenie Urzędu informacje te pozwolą przedsiębiorcom na samodzielne, wstępne oszacowanie kary, którą mogłoby być zagrożone naruszenie przez nich prawa. UOKiK przekazuje projekt wytycznych do konsultacji. W przypadku jakichkolwiek uwag prosi o przesłanie ich na adres internetowy urzędu do 15 stycznia 2009 roku. Przygotowany dokument będzie stosowany przez UOKiK – wysokość kar pieniężnych będzie ustalana w oparciu o zamieszczone w wyjaśnieniach kryteria. Od 1 stycznia 2009 roku zaczną natomiast obowiązywać wytyczne dotyczące nakładania kar na przedsiębiorców za praktyki ograniczające konkurencję, w tym za nadużycie pozycji dominującej i zawieranie niedozwolonych porozumień.


Pozostało 3% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane