M. S.A. wniosła pozew do sądu domagając się zapłaty wierzytelności przez B. Spółkę z o.o. Rozstrzygnięcie sądu I instancji było korzystne dla powoda, pozwany wniósł apelację, a ponieważ nie uczynił tego w określonym w ustawie terminie, razem ze środkiem zaskarżenia wniósł wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji.

KPC zawiera wiele przepisów, których celem jest usprawnienie i przyspieszenie postępowania w sprawach gospodarczych, jednym z nich jest regulacja zawarta w art. 4799 KPC, która stanowi wyjątek od zasady wyrażonej w art. 131 KPC, że doręczeń pism dokonuje się za pośrednictwem sądu. Na jego podstawie, w toku sprawy strona reprezentowana przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jest obowiązana doręczać odpisy pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej. Do pisma procesowego wniesionego do sądu strona dołącza dowód doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowód wysłania go przesyłką poleconą. Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku. Wymóg ten nie dotyczy wniesienia pozwu wzajemnego, apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa i skargi o wznowienie postępowania, które strona jest obowiązana złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej (zob. P. Klecha, Doręczanie pism procesowych w toku postępowania w sprawach gospodarczych (art. 4799 KPC), MoP Nr 8/2007). Szczególny sposób doręczania pism procesowych, wskazany w tym przepisie ma zastosowanie wówczas tylko, gdy z innych przepisów prawa procesowego wynika obowiązek doręczenia odpisu pisma stronie przeciwnej, nie można traktować go jako rozszerzającego obowiązek dokonywania doręczeń odpisów pism (zob. postanowienie SN z 4.11.2005 r.,V CZ 124/05, niepubl.; uchwała SN z 27.10.2005 r., III CZP 65/05, OSNC Nr 3/2006, poz. 50 oraz wyrok SA w Poznaniu z 19.4.2006 r., I ACa 1017/05, niepubl.).

Spółka B. uznała, że konieczność ta nie zachodzi również w razie wniesienia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji i nie dołączyła dokumentów świadczących o przekazaniu stronie przeciwnej odpisu wniosku. W konsekwencji sąd odrzucił apelację jako wniesioną po terminie. Natomiast rozpatrujący zażalenie na to postanowienie sąd II instancji przedstawił SN pytanie prawne, w celu wyjaśnienia: „Czy ustanowiony w art. 4799 § 1 KPC obowiązek doręczenia w toku sprawy przez stronę reprezentowaną przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego odpisów pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej i dołączenia do pisma procesowego wnoszonego do sądu dowodu doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowodu wysłania go listem poleconym, pod rygorem zwrotu pisma bez wzywania do usunięcia tego braku – dotyczy również składanego w formie pisma procesowego wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia środka odwoławczego?

Udzielając odpowiedzi SN wskazał, że wymóg dołączenia do pisma procesowego wniesionego do sądu dowodu doręczenia drugiej stronie odpisu tego pisma albo dowodu wysłania go przesyłką poleconą odnosi się również do pisma zawierającego wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji.


Uchwała SN z 24.2.2009 r., III CZP 127/08

MOP/AS
Zobacz także:

Zakres działania sądu administracyjnego

Trybunał odroczył sprawę dotyczącą sporu kompetencyjnego Prezydent- Premier