Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga, w której podniesiono, że w przypadku kradzieży w sklepach towarów o wartości nieprzekraczającej 250 zł policja nie podejmuje realnych działań, aby wykryć sprawcę. Rzecznik zwróciła się do Komendanta Głównego Policji z prośbą o ustosunkowanie się do tego problemu.

Przepis art. 119 § 1 kodeksu wykroczeń zawiera konstrukcję tzw. czynu przepołowionego, która polega na tym, że czyn stanowi wykroczenie, o ile wartość wyrządzonej szkody nie przekracza kwoty 250 zł. Jeżeli wartość wyrządzonej szkody przekracza tą kwotę, wówczas czyn stanowi przestępstwo kradzieży lub przywłaszczenia.

W skardze skierowanej do Biura RPO podnoszone są zarzuty, iż ze względu na niską wartość skradzionego mienia oraz fakt, iż czyny te nie są przestępstwem, nierzadko w tego typu sprawach Policja, nie podejmuje realnych działań mających na celu wykrycie sprawcy oraz jego ukaranie, co może przyczyniać się do spadku zaufania obywateli wobec organów ścigania, a także osłabienia autorytetu państwa.

Zobacz: RPO za nagrywaniem rozpraw w postępowaniu cywilnym

Obywatele skarżą się na brak odpowiedniej reakcji organów ścigania na tego typu czyny ze względu na ich znikomą społeczną szkodliwość, która według tych organów wynika z niskiej wartości przedmiotu kradzieży.

Tymczasem - jak przypomina Rzecznik- przeciwko takiemu stanowisku wyraźnie oponuje Sąd Najwyższy, który w postanowieniu z dnia 17 grudnia 2003 r. podniósł, iż: " Wskazanie na samą tylko wartość mienia, przy jednoczesnym uznaniu, że inne okoliczności nie mają wpływu na oceną społecznej szkodliwości, oznaczałoby wprowadzenie do kodeksu wykroczeń ograniczenia, jakiego on nie zawiera. Oznaczałoby to również wyrażenie przyzwolenia, a co najmniej obojętności prawa na drobne kradzieże."

Zobacz: RPO:Potrzeba skutecznej realizacji orzeczeń sądów rodzinnych

Ponadto ze skargi i doniesień medialnych wynika, że społeczne przeświadczenie o nieskuteczności organów ścigania w tego typu sprawach wzrasta- zaznacza RPO. W sposób oczywisty przekłada się to na fakt, iż nie wszyscy pokrzywdzeni składają powiadomienie o popełnieniu wykroczenia przez co skala „drobnych kradzieży" może być znacznie większa niż przedstawiają to policyjne statystyki- uważa RPO.

W ocenie Rzecznika, w ogólnospołecznym przeświadczeniu, kradzieże będące wykroczeniami nie spotykają się z tak samo skuteczną reakcją państwa jak kradzieże będące przestępstwami. Rzecznik postuluje dokonanie analizy przedstawionego problemu.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO za nagrywaniem rozpraw w postępowaniu cywilnym

RPO: Reklamy wciąż za głośne