W dniu 27 sierpnia 2009 r. Sejm RP rozpatrzył poprawki Senatu RP do projektu rządowego nowelizacji ustawy o prokuraturze, której głównym celem jest rozdzielenie urzędów Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Przepisy mają wejść w życie 31 marca 2010 roku.

Ustawa ta jest jednym z priorytetów obecnego Rządu. Jej celem jest uwolnienie prokuratury od wpływów politycznych oraz wzmocnienie niezależności prokuratorów prowadzących oraz nadzorujących konkretne sprawy.

Prokurator Generalny będzie powoływany przez Prezydenta RP spośród dwóch kandydatów wskazanych, po jednym, przez Krajowa Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratorów (która utworzona zostanie na podstawie przepisów tejże noweli ustawy o prokuraturze). Na podstawie przepisów przejściowych, pierwszego Prokuratora Generalnego powoła Prezydent RP spośród dwóch kandydatów, zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa.


Niezależność Prokuratora Generalnego zapewnią także wysokie wymagania kwalifikacyjne dla kandydatów na to stanowisko oraz kadencyjność. Należy jednak podkreślić, ze w przypadku uchybień w pracy prokuratury, Prezes Rady Ministrów może wykorzystać uprawnienia kontrolne, a w najpoważniejszych przypadkach może wnioskować do Sejmu o odwołanie Prokuratora Generalnego przed upływem kadencji. W przypadku odrzucenia tego sprawozdania, Premier może wystąpić do Sejmu o odwołanie Prokuratora Generalnego większością 2/3 głosów przed upływem kadencji. To samo dotyczy sytuacji, w której Prokurator Generalny sprzeniewierzy się złożonemu ślubowaniu.
Niezależność i pozycję ustrojową prokuratury wzmocni także nowo powołana Krajowa Rada Prokuratury. Do jej kompetencji należy, między innymi, wyrażanie zgody na odwołanie prokuratorów funkcyjnych przed upływem kadencji.





MS/AS

Zobacz także:

Ustawa o nasiennictwie zmieniona

MS bada sprawę oddania dziecka do rodziny zstępczej