Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o sporcie, przedłożony przez ministra sportu i turystyki. W projekcie zniknął podział na sport osób zdrowych i niepełnosprawnych.

W projekcie zrezygnowano np. z dotychczasowego podziału na sport osób zdrowych i sport osób niepełnosprawnych wychodząc z założenia, że dostęp do aktywności sportowej jest jednakowy dla wszystkich i odbywa się na równych zasadach.

Nowa definicja sportu

Nowy projekt ustawy za punkt wyjścia przyjmuje definicję sportu ustaloną przez Radę Europy i stosowaną przez Komisję Europejską. Zgodnie z nią sport będzie oznaczał wszystkie formy aktywności fizycznej, które poprzez doraźne lub zorganizowane uczestnictwo mają wpływ na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej lub na osiąganie wyników sportowych. Inne zmiany

W projekcie odstąpiono od podziału na sport profesjonalny i amatorski, zorganizowany, kwalifikowany bądź indywidualny.

Uregulowano podstawowe zagadnienia dotyczące klubów sportowych i związków sportowych. Wskazano, że klub działa jako osoba prawna w formie spółki kapitałowej, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej.

W projekcie zrezygnowano z nakładania na związek sportowy określonych zadań, jak to było w ustawie o sporcie kwalifikowanym. Przyjęto, że będzie miał wyłączne prawo do organizowania i prowadzenia współzawodnictwa o tytuł „Mistrza Polski” i „Puchar Polski”. Będzie ustanawiał reguły sportowe, organizacyjne i dyscyplinarne we współzawodnictwie sportowym, powoływał kadrę narodową oraz organizował jej przygotowania do igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich, mistrzostw świata lub Europy.

Nadzór nad działalnością związków będzie należał w dalszym ciągu do ministra sportu.

Nowym rozwiązaniem jest wyposażenie ministra w uprawnienia do żądania udostępniania wszelkich dokumentów oraz udzielenia wyjaśnień dotyczących działalności związku.

Dotacje celowe

Klub sportowe, niezależnie od ich formy prawnej, będą mogły ubiegać się o dotacje celowe (warunkiem jest by klub działał nie w celu osiągnięcia zysku). Nowością jest możliwość kapitałowego uczestniczenia gminy w klubie sportowym działającym w formie spółki kapitałowej.

Walka z korupcją

Projekt ustawy wprowadza też wiele zmian w innych regulacjach, m.in. w ustawach: o Policji, Kodeksie karnym, ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Szczególne znaczenie mają zmiany w Kodeksie karnym, które służą likwidacji nasilających się w ostatnim czasie negatywnych zjawisk we współzawodnictwie sportowym (korupcja, nieuczciwe zachowania mogące wpływać na wynik zawodów sportowych, stosowanie dopingu).

KPRM/AS

Zobacz także:

RM przyjęła umowę offsetową zawartą ze Skarbem Państwa

Rząd przeznacza 1,5 mld zł na pomoc dla przedsiębiorców