Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uregulowanie kwestii tzw. minimum kadrowego na uczelniach wyższych w rozporządzeniu MNiSW jest zgodne z prawem, a przepisy upoważniające do wydania rozporządzenia nie są sprzeczne z Konstytucją.

Z pytaniem prawnym podważającym przepisy ustawy zwrócił się do TK Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w opinii którego art. 9 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 -Prawo o szkolnictwie wyższym nie zawiera wytycznych do aktu wykonawczego dotyczących liczby wymaganych nauczycieli akademickich. W związku z tym rozporządzenie w sprawie warunków, jakie muszą spełniać jednostki organizacyjne uczelni, aby prowadzić studia na określonym kierunku i poziomie kształcenia również jest niezgodne z Konstytucją.
Art. 92 ust.1 Konstytucji stanowi, że upoważnienie powinno określać organ właściwy do wydania rozporządzenia i zakres spraw przekazanych do uregulowania oraz wytyczne dotyczące treści aktu.Jednak jak wskazuje wnioskodawca upoważnienie nie zawiera jakichkolwiek wytycznych dotyczących treści aktu, w tym odniesienia do obowiązku określenia w rozporządzeniu liczby wymaganych nauczycieli akademickich. Oznacza to, że upoważnienie ma charakter blankietowy i nie spełnia wzorca konstytucyjnego określonego w art. 92 ust. 1 konstytucji.
Co więcej, według wnioskodawcy uległ zachwianiu system źródeł prawa. Rozporządzenie ukazało się blisko po roku od wejścia w życie ustawy. Uwagę zwraca obszerność i nieprzejrzystość przepisu.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż art. 9 pkt 4 u.s.w. zawiera wytyczne co do treści rozporządzenia, wskazując w szczególności, w jaki sposób minister powinien uregulować kwestię tzw. minimum kadrowego. Ponadto wytyczne co do treści kwestionowanego rozporządzenia można odnaleźć również w art. 4 ust. 3, art. 13 ust. 1 i art. 45 u.s.w. , które określają m.in. misję uczelni i jej podstawowe zadania.
W uzasadnieniu TK podał, że § 6 ust. 1 i § 10 rozporządzenia nie mogą być niezgodne z art.92 ust.1 Konstytucji, gdyż materie regulowane w obu przepisach nie mają związku treściowego.
W zakresie pozostałych przepisów postępowanie umorzono ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 listopada 2010 roku (Sygn. akt P 23/10).

Ewelina Poradowska

Zobacz także:

TK o kryteriach przyznawania świadczeń z funduszu alimentacyjnego

TK o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności