Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się poziomem wypełniania przez organy administracji rządowej obowiązku wydawania aktów wykonawczych do ustaw.

W opinii RPO występujące w tym zakresie zaległości w istotny sposób rzutują niekiedy na stan ochrony wolności i praw człowieka i obywatela.
Z otrzymanej od Prezesa Rządowego Centrum Legislacji odpowiedzi z dnia 27 sierpnia 2010 r. (ozn.: RCL 1603-3/08/10), na kolejne zapytanie Rzecznika w przedmiotowej sprawie, wynika, że na dzień 25 sierpnia 2010 r. pozostawało 185 niezrealizowanych upoważnień do wydania aktu wykonawczego.
Wprawdzie, według przekazanych danych, stan zaległości zmniejszył się w stosunku do dnia 30 czerwca 2010 r. (197), to przewyższa on podawaną na dzień 31 grudnia 2009 r. liczbę 171 niezrealizowanych upoważnień ustawowych (pismo z dnia 23 marca 2010 r., ozn.: RCL 1603-3/08/10) i utrzymuje się w ocenie Rzecznika na wysokim poziomie.
Rzecznik Praw Obywatelskich oceniając stan prac legislacyjnych w ostatnich latach, wyraża zaniepokojenie problemem pomijania niektórych zasad techniki prawodawczej, jak też wymogów sformułowanych w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego w zakresie wydawania aktów wykonawczych. W opinii RPO projekty tych aktów normatywnych winny być przygotowane już na etapie opracowywania projektu ustawy.
Opóźnienia w tym zakresie nie pozwalają w konsekwencji na prawidłowe stosowanie przepisów ustawy, a co się z tym wiąże, nie dają obywatelom oczekiwanego poczucia pewności prawa.
Zdaniem RPO szczególnie niepokojące są przypadki niezrealizowanych upoważnień ustawowych, które na skutek planowanych nowelizacji ustaw mają zostać w przyszłości uchylone.
W zwiazku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich wystapiła do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o poinformowanie o działaniach mających na celu zniwelowanie zasygnalizowanych przypadków niewykonywania upoważnień ustawowych, a następnie uchylania przepisów upoważniających.

PS/RPO

Zobacz także:

TK o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności

RPO: Przepisy ustawy o skardze na przewlekłość niezgodne z Konstytucją