Uczestnicy koncentracji są częścią koncernów medialnych o ogólnoświatowym zasięgu.

Burda International należy do grupy Burda, wydawcy m.in. czasopism Elle, Dobre Rady czy Burda.

Przejmowane spółki wchodzą w skład grupy Bertelsmann i zajmują się m.in. wydawaniem książek i czasopism, a także świadczą usługi finansowe i poligraficzne na rzecz wydawnictw.

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że jedynym segmentem, w którym Burda International po dokonaniu koncentracji miałaby istotny udział w rynku jest krajowa sprzedaż czasopism kulinarnych. Burda wydaje m.in. Prześlij przepis i Polska gotuje, natomiast przejmowane spółki - m.in. Moje Gotowanie.

Zobacz: Sfinks zaskarżył decyzję UOKiK

Analiza Urzędu wykazała jednak, że gazety poświęcone wyłącznie gotowaniu spotykają się z dodatkową konkurencją m.in. rubryk kulinarnych w innych kobiecych czasopismach, bezpłatnych dodatków, wydawnictw książkowych, a także przepisów znajdujących się w Internecie. Pod uwagę wzięto również niewielkie bariery wejścia na rynek nowych wydawnictw kulinarnych.

Dlatego Prezes UOKiK uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji i zgodziła się na przejęcie kontroli przez Burda International nad spółkami należącymi do grupy Bertelsmann.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

SKOK Wołomin ukarany przez UOKiK