Zrównanie w prawach do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego ubezpieczonych, prowadzących działalność gospodarczą z ubezpieczonymi zatrudnionymi na umowę o pracę, to główny cel podpisanej przez prezydenta nowelizacji.

Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Wprowadzone zmiany stanowią realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 maja 2012r., dotyczącego ustalania podstawy wymiaru zasiłków chorobowych i macierzyńskich dla przedsiębiorców ubezpieczonych krócej niż miesiąc.

Zobacz: TK: Zasady ustalania wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego niekonstytucyjne

Nowelizacja ustawy przewiduje stosowanie do wszystkich grup ubezpieczonych niebędących pracownikami analogicznych zasad ustalania podstawy wymiary zasiłku chorobowego i macierzyńskiego jak w przypadku ubezpieczonych zatrudnionych na umowę o pracę.

Zgodnie z nowymi przepisami, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego podlegania ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, podstawę wymiaru zasiłku stanowić będzie pełna zadeklarowana kwota, stanowiąca podstawę wymiaru składek, nieograniczona do faktycznie przepracowanych dni miesiąca.

Zobacz: RPO kieruje do TK znowelizowane przepisy o świadczeniach rodzinnych

W przypadku ubezpieczonych, dla których ustalono najniższą podstawę wymiaru składek za miesiąc, będzie to owa najniższa podstawa wymiaru składek, dla ubezpieczonych wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia - kwota przychodu określona w umowie, przypadająca na pierwszy miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia, zaś dla członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych - przeciętny miesięczny przychód innych członków spółdzielni.

DP/źródło:KPRP

Zobacz także:

Sejm przyjął zmiany w urlopach wychowawczych