"Zasadniczym celem nowelizacji jest usunięcie barier w dostępie do edukacji przedszkolnej i doprowadzenie do sytuacji, w której każde dziecko w wieku od 3 do 5 lat będzie mogło korzystać z wychowania przedszkolnego, o ile rodzice wyrażą taką wolę"- czytamy w komunikacie na stronie prezydenta.

Już od 1 września 2013 r. za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej -powyżej pięciu godzin bezpłatnych- rodzic zapłaci nie więcej niż 1 zł. Na obniżenie opłat samorządy mają otrzymać dotację z budżetu państwa.

Jednocześnie od 1 września 2015 r. przedszkola niepubliczne będą mogły otrzymać dotację z budżetu gminy w wysokości 100 proc. kosztów utrzymania dziecka w samorządowym przedszkolu publicznym. Takie placówki muszą się jednak dobrowolnie podporządkować zasadom ustalonym przez gminy dla przedszkoli publicznych. Chodzi m.in. o „maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę” i takie same zasady rekrutacji.

Ponadto, w myśl nowych przepisów, od 1 września 2015 r. dzieci czteroletnie, a od 1 września 2017 r. dzieci trzyletnie - będą miały zapewnione miejsca w przedszkolach.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

Składki za osoby zajmujące się dziećmi zapłaci państwo