Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do ministra administracji i cyfryzacji w sprawie zapewnienia obywatelom polskim właściwego stopnia ochrony prywatności w Internecie.

Rzecznik Praw Obywatelskich z zaniepokojeniem przyjęła informacje o istnieniu w USA programu PRISM, w ramach którego amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa i Federalne Biuro Śledcze posiadają możliwość inwigilacji danych internautów w postaci plików audio i wideo, e-maili czy przesyłanych fotografii i dokumentów, znajdujących się na serwerach czołowych firm internetowych- czytamy w komunikacie na stronie RPO.

Ze względu na to, iż w wirtualnej przestrzeni znikają granice państwowe, opisane działania polegające na nieuregulowanym przepisami prawa gromadzeniu danych teleinformatycznych, w ocenie Rzecznika, mogą stanowić również zagrożenie dla prywatności polskich internautów.

Zobacz: Lekcje etyki w szkołach słabo dostępne

W związku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do ministra administracji i cyfryzacji z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie, a także o udzielenie informacji dotyczących planowanych działań rządu mających na celu zapewnienie polskim obywatelom właściwego stopnia ochrony prywatności w Internecie.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

Czy okulary Google'a zagrażają naszej prywatności?