Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby urzędy pracy na 9 miesięcy wykreślały z rejestru tych bezrobotnych, którzy już za pierwszym razem odmówią przyjęcia oferty zatrudnienia zaproponowanej przez urząd. FOR pozytywnie ocenia tą propozycję.

Jeżeli proponowana przez resort pracy nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia zostanie uchwalona, od przyszłego roku urzędy pracy będą od razu na 9 miesięcy wykreślać z rejestru tych bezrobotnych, którzy odmówią przyjęcia pierwszej oferty zatrudnienia zaproponowanej przez urząd.

Obecnie,bezrobotny, który bez uzasadnienia odmówi przyjęcia oferty pracy, za pierwszą odmową zostaje wykreślony z rejestru bezrobotnych na 4 miesiące, za drugą na 6 miesięcy, a dopiero za trzecią i kolejną odmową na 9 miesięcy.

Zdaniem Anny Czepiel, eksperta FOR, propozycję zwiększenia konsekwencji odmowy przez bezrobotnego podjęcia zatrudnienia zaoferowanego przez urząd pracy należy ocenić pozytywnie.

"Celem bezrobotnego jest znalezienie pracy, a zasiłek i ubezpieczenie zdrowotne stanowią wyłącznie narzędzia mające chronić go w okresie, w którym on sam nie znajdzie zatrudnienia lub też nie zaproponuje mu go urząd pracy. Wiele osób uznaje jednak, że warto otrzymać status bezrobotnego dlatego, aby nie musząc pracować, żyć z zasiłku i mieć zapewnione ubezpieczenie zdrowotne. Perspektywa pozbawienia tej ochrony na 4 miesiące za pierwszą odmową przyjęcia oferty pracy proponowanej przez urząd, na 6 miesięcy za drugą, a dopiero za trzecim i kolejnym razem na 9 miesięcy jest na pewno mniej dotkliwa aniżeli perspektywa utraty prawa do zasiłku od razu na 9 miesięcy. Dlatego proponowane rozwiązanie w postaci ryzyka natychmiastowej utraty zasiłku i ubezpieczenia na 270 dni już przy pierwszej odmowie przyjęcia oferty pracy może zmobilizować bezrobotnego do podjęcia proponowanego mu zatrudnienia"- podkreśla ekspert FOR.

Zobacz: Monitoring poczty mailowej pracownika

Jak pokazują dane MPiPS, w 2011 r. z powodu „odmowy bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy” status bezrobotnego straciło 82,6 tys. osób, a w 2012 r. 52,5 tys. osób.

"Mimo że zwiększenie sankcji za nieprzyjęcie przez bezrobotnego propozycji pracy stanowi słuszną propozycję, to obawy budzi fakt, że z drugiej strony krok ten stanowi po prostu sposób na poprawienie statystyk bezrobocia"- uważa Anna Czepiel. Jeżeli już przy pierwszej odmowie przyjęcia pracy będzie można stracić status bezrobotnego na 9 miesięcy, to prawdopodobnie zmniejszy się liczba zarejestrowanych bezrobotnych, natomiast niekoniecznie wzrośnie stopa zatrudnienia"- dodaje.

Źródło:FOR

Zobacz także:

GUS: Inflacja w marcu 2013 r. w dół