W urzędach pracy w końcu maja zarejestrowanych było 2 177,5 tys. osób bezrobotnych. W ciągu miesiąca ich liczba spadła o 78,2 tys. czyli o 3,5%. Sytuacja poprawiła się we wszystkich województwach. Najsilniejszą poprawę odnotowano w województwie opolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i lubuskim.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 13,5%. W porównaniu do kwietnia spadła o 0,5 punktu procentowego. W tym samym okresie ubiegłego roku odnotowano spadek bezrobocia o 0,3 pkt .

Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że do obniżenia się bezrobocia przyczyniło się rozpoczęcie prac sezonowych - m.in. turystyce, budownictwie, przy zbiorach owoców- czytamy w komunikacie resortu pracy.

- Sytuacja na rynku pracy byłaby jeszcze trudniejsza, gdyby nie uwolnienie w tym roku dodatkowych środków Funduszu Pracy. W tym roku mamy o 1,2 mld zł więcej niż przed rokiem. Cały czas monitorujemy sytuacje. Jeśli będzie potrzeba, wystąpimy do ministra finansów o więcej środków na wsparcie osób bezrobotnych - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

PS/źródło:MPiPS

Zobacz także:

Indeks Biznesu Lewiatana wciąż słaby