Ponad 140 mediatorów z całej Polski wzięło udział w spotkaniu dotyczącym tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji oraz Tygodnia Mediacji.

W dyskusji na temat nowej formuły wydarzeń związanych ze świętem mediacji udział wzięli także przedstawiciele instytucji i samorządów, które Ministerstwo Sprawiedliwości zaprosiło do współudziału, m.in.: Prokuratury Generalnej, Komendy Głównej Policji, adwokatury, notariatu i samorządu radców prawnych.

- Do tej pory raz w roku koncentrowaliśmy się na obchodach Międzynarodowego Dnia Mediacji, który przypada w trzeci czwartek października. Chcemy to zmienić. Wszystko po to, aby promować mediację oraz lepiej informować społeczeństwo o jej zasadach, a przede wszystkim o korzyściach z niej płynących - powiedziała dr Marzena Kruk - Naczelnik Wydziału ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem i ds. Promocji Mediacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

-Dlatego proponujemy, aby tegoroczne obchody rozszerzyć na Tydzień Mediacji, w trakcie którego stworzymy szansę na bezpośredni kontakt zainteresowanych z mediatorami - dodała.

Nowa koncepcja zakłada organizowanie na terenie całego kraju spotkań mediatorów z osobami zainteresowanymi tym sposobem rozwiązywania konfliktów i sporów. W trakcie dyżurów udzielane byłyby informacje i porady na temat stosowania mediacji.

Zobacz: Mediacje - czy porozumienie lepsze niż proces?

W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania zadeklarowali poparcie dla nowej koncepcji, obiecując jednocześnie swój aktywny udział w Tygodniu Mediacji.

Zwracano także uwagę na małą, a czasem żadną wiedzę społeczeństwa o tym co to jest mediacja. Wiele opinii mówiło także o rzadkim stosowaniu mediacji przez sędziów, co postrzegane jest przez mediatorów jako jeden z najważniejszych problemów w tym zakresie.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że należy zwiększyć wysiłek wkładany w promocję mediacji w Polsce. Zwrócili także uwagę na konieczność organizowania szkoleń dotyczących alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów i sporów dla sędziów, ale też aplikantów i studentów prawa.

Wszystkie osoby zainteresowane mediacją oraz mediatorów chcących przyłączyć się do działań podejmowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, resort zachęca do kontaktu mailowego pod adresem: mediacja@ms.gov.pl

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Czy mediacja powinna być obowiązkowa?