W dniu 17 listopada 2009 roku Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała uchwały i postanowienia.

Postanowienie Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 93/09).


W sprawie zagadnienia prawnego:
"Czy w przypadku określonym w art. 357 § 2 k.p.c. tj. wydania postanowienia zaskarżalnego zażaleniem na posiedzeniu niejawnym i doręczenia odpisu tego postanowienia bez stosownego pouczenia o prawie, sposobie i terminie wniesienia zażalenia, brak owego pouczenia powoduje, że termin do wniesienia tego środka odwoławczego nie rozpoczyna biegu, czy też stanowi podstawę do przywrócenia terminu w oparciu o przepis art. 168 § 1 k.p.c.?"
Sąd Najwyższy przejął sprawę do rozpoznania.

Po rozpoznaniu zażalenia pozwanego Sąd Najwyższy uchylił zaskarżone postanowienie (II CZ 93/09).

Uchwała SN(sygn. akt III CZP 89/09).







Notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia także wtedy, gdy jeden ze spadkobierców powołanych do dziedziczenia nie żyje.

Postanowienie SN (sygn. akt III CZP 85/09).



W sprawie zagadnienia prawnego:
"Czy w przypadku, gdy Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wytoczył powództwo o ustalenie nieważności czynności prawnej dotyczącej nabycia nieruchomości przez cudzoziemca, powołując się na to, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nastapiło wbrew przepisom ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz.U. Nr 167 z 2004r. poz. 1758-tekst jed. ze zm.), przesłanką oceny zasadności takiego powództwa jest istnienie interesu prawnego w żądaniu ustalenia (art. 189 k.p.c.)?"
Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały.

Uchwała SN (sygn. akt III CZP 86/09).





Polecenie wszczęcia egzekucji przewidziane w § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 2006 r. w sprawie egzekucji grzywien, kar pieniężnych, opłat sądowych i kosztów postępowania w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 42, poz. 288) wydaje prezes właściwego sądu, chyba że powierzy wykonywanie tej czynności wiceprezesowi sądu.

Uchwała SN (sygn. akt III CZP 92/09).



Opłatę stałą przewidzianą w art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 167, poz. 1398 ze zm.) pobiera się od pozwu o ochronę dóbr osobistych w części dotyczącej roszczeń niemajątkowych.

Uchwała SN (sygn. akt III CZP 81/09).



W sprawie o podział majątku wspólnego wartość lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego wybudowanego z udziałem środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (art. 121 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, jedn. tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) - ustalaną po dniu 31 lipca 2007 r. - stanowi kwota wkładu mieszkaniowego jaką zobowiązany byłby wnieść członek spółdzielni zawierający w chwili podziału umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu. Wartość ta może być podwyższona lub obniżona stosownie do szczególnych okoliczności.

Uchwała SN (sygn. akt III CZP 83/09).



Zaznaczenie w apelacji zakresu żądanej zmiany lub uchylenia zaskarżonego orzeczenia w sposób niezgodny z granicami zaskarżenia nie stanowi braku uniemożliwiającego nadanie biegu apelacji, jeżeli ze względu na tzw. integralność zaskarżonego orzeczenia sąd drugiej instancji może wyjść poza te granice oraz granice wniosków.